Polskie Radio
Section05
SBU

Ostrzał Kostiantyniwki. Doradca prezydenta Zełenskiego odpowiada na publikację "NYT" i zapowiada śledztwo

Okoliczności dotyczące ostrzału Kostiantyniwki na wschodzie Ukrainy, gdzie 6 września zginęło 15 osób, wymagają przeprowadzenia dogłębnego śledztwa; nie zapominajmy jednak, że to Rosja regularnie atakuje cele cywilne, a my prowadzimy wyłącznie działania obronne - podkreślił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 SBU Rosja

Dostarczali Rosjanom komponenty do produkcji okrętów podwodnych. Skuteczna akcja SBU

Jak poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) "wykryto i zlikwidowano grupę przestępczą, która wysyłała do Rosji komponenty służące do produkcji okrętów podwodnych". "W celu zacierania śladów eksportu części do Rosji grupa przestępcza wykorzystywała spółkę założoną w jednym z krajów Europy Zachodniej" - czytamy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Europa marynarka wojsko armia SBU ŚWIAT

Zabili bankiera, bo chcieli, "by Ukraina nie wygrała"? Szef wywiadu wojskowego oskarża funkcjonariuszy SBU

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kiryło Budanow stwierdził, że bankier Denys Kiriejew - uczestnik rozmów z Rosją - został zabity w samochodzie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według Budanowa za śmiercią Kiriejewa stoją osoby, które nie chciały, by Ukraina zwyciężyła w wojnie z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2023 wojna na Ukrainie SBU Ukraina Europa

Rosjanie planowali zamach na samolot pasażerski, by oskarżyć Ukrainę. SBU rozbiła grupę dywersyjną

Rosyjska grupa dywersyjno-zwiadowcza, przygotowywała zestrzelenie pasażerskiego samolotu nad terytorium Rosji lub Białorusi. Odpowiedzialnością za atak mieli być obarczeni Ukraińcy - poinformowała na Facebooku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Dzięki udanej operacji specjalnej udało się zneutralizować wroga - przekazał rzecznik SBU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja SBU

Ukraińskie SBU zatrzymało białoruskiego agenta, który planował atak w Kijowie. W tle polski wątek

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o wykryciu i zatrzymaniu agenta zwerbowanego przez Białoruś, który miał planować atak w Kijowie. Miał też związek z organizowaniem "mityngów" przed placówkami dyplomatycznymi. Na zdjęciu opublikowanym przez SBU widać grupę ludzi stojącą z transparentami przed ambasadą RP w Kijowie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Białoruś SBU