Redakcja Polska

Jest zgoda UE na sankcje wobec Rosji. Szefowa KE: wejdą w życie bardzo szybko

22.02.2022 19:46
Kraje UE wyraziły zgodę na sankcje za uznanie przez Moskwę dwóch samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie oraz wprowadzenie tam rosyjskich wojsk. Decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na nadzwyczajnym spotkaniu w Paryżu. Z zadowoleniem przyjęła ją szefowa KE Ursula von der Leyen, która zapowiedziała, że sankcje zostaną zatwierdzone i wejdą w życie bardzo szybko.
Kraje UE wystosują wspólną odpowiedź na agresję  Rosji
Kraje UE wystosują wspólną odpowiedź na agresję RosjiShutterstock

Teraz sankcje zostaną formalnie zatwierdzone przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli i potem, wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym, wejdą w życie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że stanie się to "bardzo szybko".

Szefowa KE: decyzja Rosji nielegalna i niedopuszczalna

Nie możemy tego zaakceptować. Decyzja Rosji jest nielegalna i niedopuszczalna. Narusza integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Rosja nie przestrzega międzynarodowych zobowiązań i narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego. To Rosja doprowadziła do tego kryzysu i jest za niego odpowiedzialna - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

Podkreśliła, że Unia jest gotowa do nałożenia kolejnych sankcji jeśli Rosja będzie nadal prowadzić ofensywę przeciwko Ukrainie. - Utrudnimy Kremlowi, jak tylko możemy, prowadzenie agresywnej polityki - powiedziała Ursula von der Leyen.

"Europa jest zbyt zależna od rosyjskiego gazu"

Odniosła się też do zapowiedzi władz w Berlinie o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2.

- Niemiecki rząd ma absolutną rację. Nord Stream 2 należy oceniać w kontekście bezpieczeństwa dostaw energii dla całej Europy. Bo ten kryzys pokazuje, że Europa jest nadal zbyt zależna od rosyjskiego gazu - powiedziała szefowa Komisji dodając, że Unia musi zweryfikować swoich dostawców oraz inwestować w odnawialne źródła energii.

Kraje członkowskie zdecydowały dziś o ograniczeniu Rosji dostępu do rynków i usług kapitałowych oraz finansowych w Unii, a także o objęciu sankcjami rosyjskich banków, które finansują operacje wojskowe. Poza tym ponad 350 osób zostanie wpisanych na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonymi aktywami w Europie. Zablokowany ma być również handel samozwańczych republik z Unią Europejską.

IAR/ho

Jarosław Kaczyński: Polska musi być bezpieczna, a Ukraina musi być ocalona

22.02.2022 13:24
Polska musi być bezpieczna a Ukraina musi być ocalona - powiedział we wtorek wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Podkreślił, że takie są strategiczne interesy Polski i Europy.

Jest decyzja Olafa Scholza o wstrzymaniu oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2

22.02.2022 13:48
W związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim rząd Niemiec wstrzymuje do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2, poinformował we wtorek kanclerz Olaf Scholz. W świetle ostatnich wydarzeń sytuacja musi zostać ponownie oceniona - powiedział Scholz, wyjaśniając swoją decyzję.

Agresja Rosji na Ukrainę. Niemcy wstrzymują certyfikację Nord Stream 2

22.02.2022 16:11
- Wstrzymujemy certyfikację Nord Stream 2 z powodu ostatnich działań Rosji - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.