Redakcja Polska

Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy. Skala zaangażowania robi wrażenie

10.03.2022 12:06
Trzech na czterech Polaków było lub jest  zaangażowanych w pomoc uchodźcom z Ukrainy - wynika z sondażu Pollster dla "Super Expressu". Według Straży Granicznej, w Polsce jest już ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. 
W pomoc uchodźcom zaangażowanych jest 75 proc. Polaków - wynika z sondażu Pollster
W pomoc uchodźcom zaangażowanych jest 75 proc. Polaków - wynika z sondażu PollsterPAP/Jakub Kaczmarczyk

Polacy chętnie pomagają uchodźcom. 75 proc. Polaków zaangażowanych jest - lub było - w pomoc dla uciekinierów z Ukrainy - podaje "SE" w czwartek o poranku. - To nie tylko relacja sąsiedzka, ale już braterska - komentuje na łamach "Super Expressu" politolog prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem tak wysoki odsetek pomagających "to coś, co w takiej skali nigdzie indziej się nie zdarza, to coś absolutnie niepowtarzalnego".

Badanie zrealizowane zostało przez Instytut Badań Pollster w dniach 2-3 marca 2022 roku na próbie 1041 dorosłych Polaków.

Ponad 1,3 miliona uchodźców

Od początku inwazji na Ukrainę do Polski z Ukrainy przybyło ponad 1,33 miliona osób - podała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Wśród nich 93 procent to obywatele Ukrainy, 1 procent to Polacy, a pozostali to obywatele prawie stu różnych państw z całego świata.

Posłuchaj
00:56 uchodcy - dworzec - spec .mp3 Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przyjeżdżają na główne warszawskie dworce. Uciekinierzy mogą liczyć na posiłek, ubrania i tłumaczy. Wolontariusze, którzy pracują na dworcach, proszą o pomoc - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)

Tylko w środę granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 125 tysięcy osób, mówi rzeczniczka Straży Granicznej - Anna Michalska. - To na pewno jest spadek w porównaniu z dniem wcześniejszym, ale też z niedzielą, kiedy tych osób było ponad 140 tysięcy jednej doby. W ruchu pieszym wszędzie ruch odbywa się na bieżąco. W ruchu samochodowym te kolejki są do kilkunastu godzin na niektórych przejściach, na niektórych ten ruch odbywa się na bieżąco, ale ten ruch jest dynamiczny, więc co pół godziny te czasy się zmieniają - dodała Anna Michalska. 


Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób (PAP) Z Ukrainy uciekło dotychczas 2,1-2,2 mln uchodźców - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. We wtorek liczbę tę oceniano na około 2 mln osób (PAP)

IAR/PAP/dad

Blisko 14 mld dolarów na pomoc Ukrainie i sojusznikom. Kongres USA przyjął pakiet pomocowy

10.03.2022 09:17
Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie militarne dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne.

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska chce mocniejszych restrykcji, Niemcy przeciwne

10.03.2022 12:30
Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.

Bartosz Cichocki o MiG-ach i no-fly-zone: Putin grozi nam, bo się boi ostatecznej porażki

10.03.2022 11:29
Putin już podjął decyzję o wojnie z Zachodem, a grozi nam, bo naszych decyzji się boi, że przesądzą o jego porażce; to my powinniśmy przejąć inicjatywę - mówił w czwartek ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki odnosząc się do kwestii przekazania Ukrainie myśliwców oraz zamknięcia strefy powietrznej.