Redakcja Polska

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Polska chce mocniejszych restrykcji, Niemcy przeciwne

10.03.2022 12:30
Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.
UE przyjęła nowy pakiet sankcji
UE przyjęła nowy pakiet sankcji PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

- Naszym celem jest zablokowanie zdolności Kremla do prowadzenia wojny z sąsiadami - mówiła przed kilkoma dniami przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zapowiadając kolejne restrykcje.


Posłuchaj
00:55 11616204_1.mp3 Wszedł w życie IV pakiet sankcji wobec Rosji, ale brak zgody na kolejne, surowe restrykcje - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Wczorajszy pakiet do najsurowszych nie należy. Na czarną listę z zakazem wjazdu i zamrożonym majątkiem w Unii zostało wpisanych kilkunastu oligarchów, członków ich rodzin i biznesmenów działających w przemyśle metalurgicznym, rolniczym, farmaceutycznym, telekomunikacyjnym i cyfrowym, a także ponad 140 senatorów z rosyjskiej Rady Federacji. Restrykcje objęły także sprzęt i technologie używane w transporcie morskim. Dodatkowe trzy białoruskie banki zostały odłączone od systemu SWIFT.

Sektor energetyczny

Polska wraz z krajami bałtyckimi uważa, że czekać nie można i już teraz Unia powinna objąć sankcjami rosyjski sektor energetyczny. Jednak sprzeciw przede wszystkim Niemiec uniemożliwia podjęcie tej decyzji.

"Na Ukrainę spadają bomby, giną ludzie, a niektórzy są oderwani od rzeczywistości" - powiedział jeden z dyplomatów komentując brak zgody wśród krajów członkowskich na ostrzejsze zapisy w deklaracji przygotowanej na szczyt w Paryżu i zapowiedź surowych restrykcji.


IAR/dad

Wiceprezydent USA przybyła do Polski. Spotka się z prezydentem i premierem

09.03.2022 23:33
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris wylądowała w Warszawie. To najwyższy rangą polityk USA, który odwiedza Polskę od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie. 

Blisko 14 mld dolarów na pomoc Ukrainie i sojusznikom. Kongres USA przyjął pakiet pomocowy

10.03.2022 09:17
Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie militarne dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne.