Redakcja Polska

W środę rusza system rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL

12.03.2022 15:00
Informacje przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zaapelował on też, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów.
Audio
  • Pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa powiedział, że aby otrzymać numer PESEL, uchodźcy będą musieli przekazać zdjęcie biometryczne i zeskanować linie papilarne. Fotografie będzie można wykonać w urzędach [posłuchaj]
Paweł Szefernaker podkreślił, że system rejestracji uchodźców jest już gotowy.
Paweł Szefernaker podkreślił, że system rejestracji uchodźców jest już gotowy.PAP/Rafał Guz

"Jesteśmy po spotkaniu z prezydentami miast, zaprosiliśmy dzisiaj na poranną wideokonferencję wszystkich prezydentów miast prezydenckich w Polsce. Ustaliliśmy tam wspólny model, sposób działania. I w ramach tego modelu ważna informacja: rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca" - poinformował wiceszef MSWiA w sobotę na konferencji prasowej w KPRM.

"System jest gotowy, ale musimy go przetestować. I gminy muszę się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek - jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa - na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić" - zaznaczył  Paweł Szefernaker

Zaapelował też, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów. "Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji w związku z tym" - podkreślił wiceminister.

Paweł Szefernaker zwrócił tez uwagę, iż w związku z tym, "że jest to bardzo ważne przedsięwzięcie ważne dla funkcjonowania całej administracji państwowej, publicznej, przedstawiciele także pracownicy urzędów administracji centralnej wesprą samorząd w tym, aby dokonać tej rejestracji". 

"Jestem po rozmowach z panem prezydentem Warszawy, z prezydentem Krakowa. Myślę, że w Warszawie to przynajmniej 100 pracowników administracji centralnej wesprze od środy pracowników samorządów w tych czynnościach (...) Jeżeli chodzi o Kraków to będzie przynajmniej 30 pracowników" - dodał wiceszef MSWiA. 

PAP/IAR/ks

Polacy pomagają w ewakuacji chorych dzieci z lwowskiego szpitala

12.03.2022 08:27
Do szpitala pediatrycznego przy ulicy Dnisterskiej trafiają między innymi dzieci z ewakuowanych placówek z obszarów wschodniej Ukrainy.

Wadym Denysenko: Łukaszenka boi się wszczynania działań wojennych

12.03.2022 11:39
Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka zrobi wszystko, co w jego mocy, aby w najbliższej przyszłości nie przeprowadzić naziemnej inwazji na Ukrainę - powiedział w sobotę doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko.

Premier: Baltic Pipe da Polsce niezależność energetyczną

12.03.2022 14:08
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że gazociąg bałtycki da Polsce niezależność energetyczną. W Goleniowie szef rządu odwiedził tłocznię gazu gazociągu Baltic Pipe.