Redakcja Polska

Wsparcie za przyjęcie uchodźców pod swój dach. Środki dla polskich rodzin, wojewodów i samorządów

14.03.2022 17:51
- Koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, zostaną zwrócone - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Pieniądze trafią też do Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców. Wiceminister poinformował, że w obliczu napływu osób z Ukrainy wsparcie w pracy dostaną również w razie potrzeby urzędnicy.
MSWiA zapowiada zwrot kosztów związanych z pomocą uchodźcom dla wojewodów, samorządów i polskich rodzin
MSWiA zapowiada zwrot kosztów związanych z pomocą uchodźcom dla wojewodów, samorządów i polskich rodzinPAP/Wojtek Jargiło

- Wszystkie koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, także koszty transportu, logistyki i organizacji, powinny być refakturowane. Rząd polski przy pomocy funduszu pomocowego te koszty poniesie - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. - W weekend prezydent podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która wprowadza fundusz pomocy dla uchodźców z Ukrainy. To prawie 8 mld złotych - wyjaśnił Wąsik. Zaznaczył, że prawie 3,5 mld z tej kwoty przewidziano dla samorządów i wojewodów na zorganizowanie recepcji dla obywateli ukraińskich, ale także dla Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Posłuchaj
00:25 11625215_1.mp3 Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik o funduszu przewidzianym ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy (IAR)

 

Maciej Wąsik przypomniał, że są to świadczenia w wysokości 40 złotych na dzień za każdą osobę wypłacane polskim rodzinom, żeby zrekompensować koszty ponoszone przez polskie rodziny. - Dzisiaj proceduje się rozporządzenie Rady Ministrów, które określa tę stawkę - powiedział wiceminister i dodał, że będzie to procedowane w trybie szczególnym. Podkreślił, że w poniedziałek minister SWiA wyda rozporządzenie, które określi wzór wniosku, jaki będą musiały polskie rodziny składać w urzędach gminy, żeby otrzymać takie świadczenie. - Rozporządzenie określa też środki dla samorządów i innych instytucji prowadzących działalność gospodarczą. O tych wypłatach będą decydowali wojewodowie i będzie zgoda w rozporządzeniu w uzasadnionych przypadkach. Tam, gdzie podjęto wyższe zobowiązania, ta stawka będzie mogła być wyższa niż 40 złotych - podkreślił wiceminister. - Jestem przekonany, że jeszcze w tym tygodniu ta pomoc trafi do Polaków, samorządów i do wojewodów - dodał. 

Wsparcie urzędników 

- Tam, gdzie będzie potrzeba wsparcia kadry urzędniczej, taka kadra administracji centralnej zostanie skierowana na najbliższy czas, żeby wesprzeć urzędy samorządowe - powiedział wiceszef MSWiA. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie w formie wideo z prezydentami wszystkich polskich miast ws. szczegółów rejestracji uchodźców z Ukrainy, która ma rozpocząć się w środę. - Tam, gdzie będzie potrzeba wsparcia kadry urzędniczej, taka kadra administracji centralnej zostanie skierowana na najbliższy czas, żeby wesprzeć urzędy samorządów - przekazał. Zaznaczył jednocześnie, że odbywają się także rozmowy z samorządami, by jak najszybciej potrzebny sprzęt trafił do tych punktów, w których uchodźcy będą mogli się rejestrować. Jednocześnie dodał, że rejestracje w większości będą odbywać się na sprzęcie samorządowym.

Ulotki w języku ukraińskim

- Dzisiaj również do wszystkich urzędów w Polsce, mówię o urzędach gmin, ale również do punktów recepcyjnych, trafiło 750 tys. ulotek po ukraińsku. Ulotka wyjaśnia, na czym polega proces rejestracji PESEL, jakie są z tego korzyści, jak wygląda kwestia obsługi aplikacji mObywatel - wytłumaczył Wąsik. Wyjaśnił, że w akcji rozdysponowania ich wzięły udział Straż Pożarna oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Powtórzył także apel ambasadora Ukrainy w Polsce, by uchodźcy wstrzymali się i nie szli rejestrować się do urzędów już pierwszego dnia, bo może to spowodować problemy. - Bez względu na to, kiedy Ukraińcy udadzą się do urzędu, ochronę prawną zgodnie z ustawą, którą przyjął parlament, mają zagwarantowaną od dnia przybycia do Polski - przypomniał.

Wiceminister dodał, że złożony wniosek o nadanie PESEL nie blokuje możliwości wyjazdu do państw zachodnich. 


PAP/dad

Od środy w urzędach gmin rejestracja obywateli Ukrainy i nadawanie im numerów PESEL

14.03.2022 14:26
Ukraińscy uchodźcy, którzy otrzymają PESEL, będą mogli posługiwać się elektronicznym dokumentem potwierdzającym ich status, uzyskają też możliwość dostępu do cyfrowych usług publicznych, takich jak profil zaufany czy elektroniczne recepty.

Kolejne sankcje UE wobec Rosji wejdą w życie. Znamy szczegóły

15.03.2022 08:05
We wtorek kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji wejdą w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym. W poniedziałek zaakceptowali je ambasadorowie krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.