Polskie Radio
Section05
administracja rzadowa

"To kluczowa kwestia". W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o administracji rządowej

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o działach administracji. Dostosowuje ona strukturę administracji rządowej do nowej, zrekonstruowanej Rady Ministrów. Projekt przewiduje między innymi wyodrębnienie nowych działów administracji - geologia, leśnictwo i łowiectwo.
Zobacz więcej na temat:  Sejm parlament w Polsce administracja rzadowa Rząd RP Michał Dworczyk kancelaria premiera PiS polityka

Cięcia w administracji rządowej. Komentarze

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmniejszenie liczby wiceministrów. Na konferencji prasowej szef rządu powiedział, że ma też być mniej członków gabinetów politycznych ministrów i zlikwidowane będą nagrody. O planach uszczuplenia administracji rządowej premiera Morawieckiego mówili w Polskim Radiu 24 Karol Gac z portalu "DoRzeczy.pl" i dr Andrzej Anusz, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki administracja rzadowa administracja

„Rozwój Polski nie powinien opierać się tylko o Warszawę”

 „Dwa lata obecnej kadencji to jak dotąd co najmniej kilkanaście nowych instytucji powołanych przez rządzących. Każda z nich to niewykorzystana szansa na policentryzację kraju albo chociaż poważną dyskusję o tym, czy naprawdę wszystkie centralne instytucje publiczne muszą mieć siedzibę w Warszawie” – napisał na portalu Jagielloński24.pl Piotr Trudnowski. O tzw. deglomeracji urzędów mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 miasto administracja publiczna administracja rzadowa

Nieuczciwe firmy będą znikać z rynku?

Już 1 czerwca 2017 roku w życie wejdą kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. Dzięki nim szybciej i łatwiej będzie można odzyskać długi od nierzetelnych kontrahentów, a relacje urząd – obywatel mają stać się bardziej partnerskie. 
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Justyna Golonko Aleksandra Tycner przedsiębiorca firma administracja publiczna administracja rzadowa administracja prawo GOSPODARKA

Jednak nie będzie podwyżek dla polityków

Posłowie PiS złożyli nowy projekt ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Po korekcie, podwyżek mieli nie dostać posłowie i senatorowie, a pozostali członkowie administracji rządowej mieli otrzymać mniejsze podwyżki. Wygląda jednak na to, że na razie nikt nie może liczyć na dodatkowe pieniądze. PiS bowiem ponownie wycofał swój projekt.
Zobacz więcej na temat:  administracja rzadowa PiS wynagrodzenia

Rewolucja w podatkach: skarbówka poza ministerstwem?

Zapowiada się rewolucja w strukturach odpowiedzialnych za podatki w państwie. Ministerstwo Finansów rozważa wydzielenie administracji podatkowej ze swoich struktur; cel to poprawa efektywności - wynika z projektu Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej na lata 2016-2020. Jednym z pomysłów jest powołanie specjalnego urzędu skarbowego, obsługującego ok. tysiąca strategicznych dla budżetu firm.
Zobacz więcej na temat:  administracja rzadowa finanse firmy Ministerstwo Finansów podatki