Redakcja Polska

Kolejne sankcje UE wobec Rosji wejdą w życie. Znamy szczegóły

15.03.2022 08:05
We wtorek kolejne sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji wejdą w życie wraz z publikacją w Dzienniku Urzędowym. W poniedziałek zaakceptowali je ambasadorowie krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.
Kolejne sankcje UE wobec Rosji dziś wejdą w życie
Kolejne sankcje UE wobec Rosji dziś wejdą w życieSergei Drozd/Shutterstock

Polska, jak mówił po spotkaniu ambasador przy Unii Andrzej Sadoś, była w grupie krajów, która chciała ostrzejszych restrykcji, ale nie było na to jednomyślnej zgody. - Ambicje naszego rządu były większe niż to co ostatecznie zostało uzgodnione, ale tak to jest z tym wspólnym denominatorem - komentował polski ambasador. Wciąż nie ma zgody na wstrzymanie importu z Rosji gazu, ropy i węgla.

Posłuchaj
00:55 11626393_1.mp3 Kolejne sankcje UE wobec Rosji dziś wejdą w życie. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Pakiet restrykcji zaakceptowany wczoraj jest tajny do czasu publikacji w unijnym Dzienniku Urzędowym, ale brukselskiej korespondentce Polskiego Beacie Płomeckiej udało się ustalić niektóre szczegóły. I tak na przykład ma być zakaz eksportu do Rosji towarów luksusowych o wartości powyżej 300 euro - na liście są miedzy innymi trufle, szampan, perfumy, torebki, odzież skórzana, płaszcze, buty i diamenty. Jest też zakaz eksportu luksusowych samochodów, łodzi i samolotów. Zakazany jest również import towarów z sektora hutniczego. Zabronione są nowe unijne inwestycje w rosyjskim sektorze energetycznym, ale transakcje związane z przesyłem surowców są wyłączone.

Na czarną listę z zablokowanym majątkiem w Unii ma trafić kilkunastu oligarchów, w tym Roman Abramowicz, właściciel londyńskiego klubu Chelsea. Rosja ma być również pozbawiona przywilejów w handlu w ramach WTO.


IAR/dad


Amerykańscy senatorowie w Warszawie. Wśród tematów sytuacja na Ukrainie i współpraca wojskowa

14.03.2022 16:57
Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w Warszawie amerykańskimi senatorami. Rozmowa dotyczyła sytuacji na Ukrainie i współpracy wojskowej.

Wsparcie za przyjęcie uchodźców pod swój dach. Środki dla polskich rodzin, wojewodów i samorządów

14.03.2022 17:51
- Koszty, które ponoszą wojewodowie i samorządy, zostaną zwrócone - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Pieniądze trafią też do Polaków, którzy zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców. Wiceminister poinformował, że w obliczu napływu osób z Ukrainy wsparcie w pracy dostaną również w razie potrzeby urzędnicy.