Redakcja Polska

Irlandia: rząd uruchomił portal dla osób chcących przyjąć uchodźców z Ukrainy

16.03.2022 22:35
Irlandzki rząd we współpracy z Czerwonym Krzyżem uruchomił serwis internetowy przeznaczony dla osób, które chciałyby udzieli gościny uchodźcom z Ukrainy.
Od 24 lutego do 15 marca ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono 232,4 tys. pasażerów.
Od 24 lutego do 15 marca ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono 232,4 tys. pasażerów.PAP

Za pośrednictwem portalu można zgłosić tak pokój do wynajęcia, jak i cały dom. Do wynajęcia bezpłatnie. Należy w tym celu wejść na adres IrishRedCross.ie, a następnie wyszukać rejestr, który można znaleźć adres: https://registerofpledges.redcross.ie.

Przedstawiciel Czerwonego Krzyża zgłosi się następnie do zgłaszającego i umówi się na spotkanie w mieszkaniu proponowanym do udostępnienia uchodźcom. W ramach Programu Ochrony Uchodźców mieszkanie będzie udostępniane uwzględniając profil osób, którym jest ono potrzebne.

Oczekiwane jest, że Ukraińcy będą chcieli zamieszkać na okres od sześciu miesięcy do roku. Duża część z nich potrzebuje jednak lokalu na krótszy okres, po którym chciałyby wrócić do domu.


Źródło: kierunekirlandia.eu/ho

Ruszyła rejestracja uchodźców w urzędach. Mogą otrzymać PESEL i Profil Zaufany

16.03.2022 11:52
- W środę ruszył proces nadawania PESEL uchodźcom z Ukrainy, wraz z nim obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać także Profil Zaufany - podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Urzędy gmin będą doposażane w sprzęt potrzebny do realizacji zadania.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą"

16.03.2022 12:16
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą". Skierowana jest on do instytucji gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców – studentów i doktorantów, którzy zdecydują się kontynuować kształcenie w Polsce.

Świat kultury dla Ukrainy. Wsparcie od instytucji i całego środowiska

16.03.2022 13:27
Stypendia, koncerty, wystawy, spektakle i oferta edukacyjna - tak instytucje kultury, muzea, archiwa oraz szkoły i uczelnie artystyczne włączają się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

Zełenski w Kongresie: jeśli prośba o "zamknięcie nieba" to zbyt wiele, to istnieje alternatywa

16.03.2022 16:38
Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wirtualnym wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Jak stwierdził, Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor i Nowy Jork w 2001 r.