Redakcja Polska

"Bild": resort obrony Niemiec trzy tygodnie zwlekał ze zgodą na dostawę broni z Czech na Ukrainę

02.04.2022 16:59
W czwartek minister obrony NIemiec Christine Lambrecht wyraziła zgodę na dostarczenie broni z Czech dla ukraińskiej armii. Chodzi o 56 bojowych wozów piechoty BMP-1 z zasobów Narodowej Armii Ludowej NRD. Według informacji dziennika "Bild", ministerstwo obrony przez trzy tygodnie nie odpowiadało na prośbę Czechów.
Brutalna napaść na Ukrainę. Zniszczenia po ataku rakietowym armii rosyjskiej
Brutalna napaść na Ukrainę. Zniszczenia po ataku rakietowym armii rosyjskiejPAP/Andrzej Lange

Wozy bojowe znajdują się obecnie w posiadaniu czeskiej firmy, która chce je sprzedać Ukrainie. W tym celu potrzebne było pozwolenie z Berlina - przypomina w sobotę "Bild". "Ponieważ sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, prosimy o jasne oświadczenie w jak najkrótszym czasie" - zaapelowali Czesi już 10 marca.

Według informacji dziennika, ministerstwo "przez trzy tygodnie nie zareagowało na prośbę Czech. Dopiero po kryzysowej rozmowie telefonicznej ukraińskiego ministra obrony (Ołeksija Reznikowa) z minister (Lambrecht), która odbyła się w środę, dano zielone światło". "Pilnie potrzebowaliśmy tej dostawy, ponieważ Rosja zniszczyła wiele naszych własnych pojazdów pancernych" - powiedział w rozmowie z "Bild" ukraiński urzędnik.

PAP/dad


Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Rosja Niemcy

UE pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji. Nie obejmą one jednak energetyki

02.04.2022 14:19
Unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami ekonomicznymi wobec Rosji. Zastrzegł jednocześnie, że dodatkowe restrykcje mają nie objąć sektora energetycznego.

"Uratowały nasze kobiety i dzieci". Dziennikarz z Ukrainy podziękował Polsce i Europie za pomoc

02.04.2022 14:48
- Polska i Europa uratowały nasze kobiety i dzieci przed zabójcami. Gdy o tym mówię, mam w oczach łzy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Jak podkreślił w przesłaniu do Rosjan: "Ukraina była jest i będzie, a każdy, kto się z tym nie zgadza, zostanie zniszczony".

Według części historyków Putin popełnia te same błędy, które zgubiły Hitlera

02.04.2022 15:21
Część historyków ocenia, że prezydent Rosji Władimir Putin popełnia podczas swojej napaści na Ukrainę te same błędy, które popełniał Adolf Hitler, i które doprowadziły do porażki niemieckiej inwazji na ZSRR z 1941 roku – podała w sobotę stacja CNN.