Redakcja Polska

"Uratowały nasze kobiety i dzieci". Dziennikarz z Ukrainy podziękował Polsce i Europie za pomoc

02.04.2022 14:48
- Polska i Europa uratowały nasze kobiety i dzieci przed zabójcami. Gdy o tym mówię, mam w oczach łzy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Jak podkreślił w przesłaniu do Rosjan: "Ukraina była jest i będzie, a każdy, kto się z tym nie zgadza, zostanie zniszczony".
Audio
  • Zachodnie kraje okazały Ukrainie bezcenną pomoc. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Do Polski wjechało ponad 2,4 miliona osób z Ukrainy, przejście graniczne w Medyce
Do Polski wjechało ponad 2,4 miliona osób z Ukrainy, przejście graniczne w MedycePAP/Darek Delmanowicz

Wieloletni korespondent Ukraińskiej Niezależnej Agencji Informacyjnej w Moskwie w grudniu ubiegłego roku musiał uciekać z Rosji, ponieważ tamtejsze służby wszczęły przeciwko niemu postępowanie. Po 24 lutego, dzięki wsparciu przyjaciół z Polski przerzucił swoją żonę i dzieci do naszego kraju, a sam prowadzi bloga, na którym wspiera swoich rodaków w walce o wolność Ukrainy.

Posłuchaj
00:41 11664516_1.mp3 Zachodnie kraje okazały Ukrainie bezcenną pomoc. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 

W ocenie Romana Cymbaluka zachodnie kraje, w tym Polska okazały Ukrainie bezcenną pomoc. - Po pierwsze Europa i w pierwszej kolejności Polska, i tak zrobiła bardzo wiele. Bardzo wiele. I najważniejsze, co wy dla nas zrobiliście, to uratowaliście ukraińskie dzieci i kobiety. Gdy o tym mówię, mam w oczach łzy. Wy uratowaliście ludzi przed rosyjskimi zabójcami, w tym moich bliskich - moją żonę obywatelkę Rosji - podkreślił ukraiński dziennikarz.

Według Romana Cymbaluka obecnie dla Ukrainy najważniejsze są dostawy środków obrony powietrznej i broni dalekiego zasięgu. Jak podkreślił w przesłaniu do Rosjan: "Ukraina była jest i będzie, a każdy, kto się z tym nie zgadza, zostanie zniszczony".

Blisko 2,5 miliona osób jest już w Polsce

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego do Polski z terytorium Ukrainy wjechało 2 miliony 437 tysięcy osób. Wczoraj na polsko-ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze odprawili 21 tysięcy 100 podróżnych, czyli o ponad 8 procent mniej niż dzień wcześniej. 

Dziś do godziny 7.00 z Ukrainy do Polski przyjechało 4 tysiące 300 osób. Jest to o 24 procent więcej niż poprzedniej doby. Straż Graniczna informuje też, że od 24 lutego z Polski na Ukrainę wyjechało 421 tysięcy osób.IAR/dad

Putin przestraszył się westernizacji Ukrainy? Prof. Kozłowski: nie ma innego pomysłu niż siłowe rządy

02.04.2022 10:04
- Poprzez kontakty z państwami zachodnimi, obywatele Ukrainy zrozumieli, że można żyć inaczej niż w czasach sowieckich, tego się boją Putin i jemu podobni - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Roland Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. - Dotychczas nie było w Rosji innej władzy niż siłowa, [oni] nie potrafią inaczej funkcjonować i boją się tego, że nagle będą musieli wprowadzać konkurencyjną gospodarkę, konkurencyjny system polityczny, w którym mogą utracić władzę - dodał.

Inwazja Rosji na Ukrainę. Prof. Boćkowski: przed nami wiele tygodni, jak nie miesięcy, konfliktu

02.04.2022 10:31
- Nadzieja na zwycięstwo Ukrainy, które byłoby okupione niezwykłymi stratami, jest. Jednak Ukraina znajduje się w takiej sytuacji, w której bardzo trudno będzie jej zdobywać kolejne i kolejne rezerwy. Rosja pod tym względem jest znacznie większa i znacznie silniejsza - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Daniel Boćkowski, politolog z Uniwersytetu w Białymstoku. Gośćmi audycji byli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ) oraz prof. Mieczysław Ryba (KUL). 

"The Times": rosyjski śmigłowiec zestrzelony przez brytyjski system

02.04.2022 11:23
Jak podał brytyjski dziennik "The Times", do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak. Jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie.