Redakcja Polska

Według części historyków Putin popełnia te same błędy, które zgubiły Hitlera

02.04.2022 15:21
Część historyków ocenia, że prezydent Rosji Władimir Putin popełnia podczas swojej napaści na Ukrainę te same błędy, które popełniał Adolf Hitler, i które doprowadziły do porażki niemieckiej inwazji na ZSRR z 1941 roku – podała w sobotę stacja CNN.
Inwazja Rosji na Ukrainę. Z najnowszego sondażu z Rosji wynika, że rośnie poparcie dla działań Putina
Inwazja Rosji na Ukrainę. Z najnowszego sondażu z Rosji wynika, że rośnie poparcie dla działań Putinashutterstock.com/Birute Vijeikiene

Próbując usprawiedliwiać brutalny atak na Ukrainę, Putin sięga po retorykę i sztuczki podobne do tych stosowanych przez Hitlera. Popełnia też niektóre spośród błędów, jakie doprowadziły go do zguby – pisze CNN, powołując się na historyków wojskowości.

Według amerykańskiej stacji „Putin zapomniał o podstawowej zasadzie prowadzenia wojny”, która dotyczy logistyki i zaopatrzenia. Pojawiły się doniesienia o rosyjskich wojskach plądrujących supermarkety, czołgach, którym kończy się paliwo, i żołnierzach używających niskiej jakości środków komunikacji, co przyczyniło się do zabicia co najmniej siedmiu rosyjskich generałów.

"Dowody wskazują, że Putin myślał, iż jest w stanie odnieść szybkie zwycięstwo przy użyciu sił specjalnych i jednostek desantu powietrznego (…) Gdy zostali zmuszeni do pójścia na bardziej tradycyjną wojnę uwzględniającą większość rosyjskiej armii (zgromadzonej) przy ukraińskiej granicy, nie byli przygotowani na część związanej z tym logistyki" – ocenił profesor historii wojskowości z amerykańskiego Uniwersytetu Notre Dame, Ian Ona Johnson. 

Kolejnym błędem Putina jest brutalność i przemoc wobec cywilów, która miała złamać opór Ukraińców, ale przyniosła odwrotny skutek: zjednoczyła ich w nienawiści do agresora i pozbawiła Rosję potencjalnych sprzymierzeńców - zauważa stacja.

Według CNN również brutalność Hitlera w stosunku do radzieckich cywilów odegrała kluczową rolę w jego porażce.


PAP/dad

Lwów chroni swoje zabytki przed rosyjskimi rakietami

02.04.2022 12:26
Lwów chroni swoje zabytki przed skutkami ewentualnych bombardowań. Część dzieł sztuki została przeniesiona do schronów, a miejskie pomniki oraz kościoły są osłonięte workami z piaskiem oraz blachą.

UE pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji. Nie obejmą one jednak energetyki

02.04.2022 14:19
Unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami ekonomicznymi wobec Rosji. Zastrzegł jednocześnie, że dodatkowe restrykcje mają nie objąć sektora energetycznego.

"Uratowały nasze kobiety i dzieci". Dziennikarz z Ukrainy podziękował Polsce i Europie za pomoc

02.04.2022 14:48
- Polska i Europa uratowały nasze kobiety i dzieci przed zabójcami. Gdy o tym mówię, mam w oczach łzy - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk. Jak podkreślił w przesłaniu do Rosjan: "Ukraina była jest i będzie, a każdy, kto się z tym nie zgadza, zostanie zniszczony".