Redakcja Polska

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński z wizytą w USA

02.05.2022 11:50
W stolicy USA wicepremier odwiedzi Muzeum Komunizmu oraz Muzeum Holocaustu. Weźmie też udział w waszyngtońskich i nowojorskich obchodach Święta Konstytucji 3 maja. Odwiedzi też wyższą uczelnię w Syracuse oraz odbędzie spotkania z przedstawicielami ONZ.
Audio
  • Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w USA [POSŁUCHAJ]
Wicepremier Piotr Gliński
Wicepremier Piotr GlińskiPAP/Łukasz Gągulski

Wizytę w USA wicepremier rozpocznie od Muzeum Holocaustu i spotkania z kierownictwem tej instytucji. Także dziś odwiedzi Muzeum Ofiar Komunizmu i spotka się z dziennikarzami. We wtorek na Uniwersytecie Georgetown będzie rozmawiać z władzami tej uczelni, którą od wielu dekad współtworzyli polscy emigranci i która zawsze była życzliwa dla spraw polskich. Wykładowcami GU byli m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński.

Wieczorem Piotr Gliński będzie uczestniczył w uroczystości w Rezydencji Ambasadora RP z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja. W środę wicepremier uda się do miasta Syracuse w stanie Nowy Jork, gdzie odwiedzi Le Moyne College. To właśnie na tej uczelni znajduje się kolekcja Łukaszowców, czyli seria obrazów przedstawiających najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które Polska stara się odzyskać. Ostatnim punktem wizyty wicepremiera Glińskiego w USA będzie Nowy Jork, gdzie planowane jest spotkanie wicepremiera Glińskiego z doradcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. Koordynacji Strategicznej Volkerem Türkiem. Prof. Gliński weźmie też udział w spotkaniu poświęconym zapewnieniu kontynuacji edukacji w sytuacjach konfliktowych i pokonfliktowych (w tym sytuacja Ukrainy).

Ponadto spotka się z dyrektorami Metropolitan Museum Of Art oraz Guggenheim Museum. Wicepremier złoży też kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim weźmie udział w obchodach święta Konstytucji 3 Maja w Konsulacie Generalnym RP współorganizowane z konsulami Litwy i Ukrainy.

PAP/PP

Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

02.05.2022 10:00
- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.

Szef MSZ złożył życzenia Polonii i Polakom za granicą w dniu ich święta

02.05.2022 09:22
Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowiono, aby uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Według danych MSZ poza Polską żyje na co dzień około 20 milionów osób polskiego pochodzenia."Każdemu z państwa dziękuję za miłość do naszej wspólnej ojczyzny" - powiedział Zbigniew Rau.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w akcji #mojaflaga

02.05.2022 09:25
Organizatorzy po raz czwarty zachęcają do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciem zawieszonej polskiej flagi narodowej, opatrzonym opisem #mojaflaga.