X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Środowisko akademickie pomaga Ukrainie. Konferencja w Gdańsku

12.05.2022 14:08
Gdańsk na dwa dni stał się centrum dyskusji o pomocy środowiska akademickiego dla studentów i naukowców z Ukrainy. Wszystko dzięki konferencji, którą zorganizowały Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Uniwersytet Gdański. Jej tytuł brzmi: „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”.
Audio
  • Z dr Grażyną Żebrowską, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Konferencja Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje w Gdańsku
Konferencja „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje” w GdańskuFoto: Twitter/NAWAPoland

Wydarzenie, odbywa się w Instytucie Neofilologii Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, pokazywać ma różnorodne działania, które podjęli przedstawiciele środowiska studenckiego i naukowego, by pomóc wojennym uchodźcom z Ukrainy.

Pierwszego dnia konferencji zaplanowano m.in. panele dotyczące programów dla studentów uchodźców: „Solidarni z Ukrainą – jak wspierać studentów w obliczu wojny”, „Uznanie wykształcenia - otwarte drzwi do integracji” oraz „Wolontariat – my z wami”. W części popołudniowej, odbędzie się  panel dyskusyjny „Polsko-Ukraińska współpraca akademicka: potrzeby, możliwości, rzeczywistość”.

W programie drugiego dnia wydarzenia znalazły się m.in. panele dotyczące programów dla naukowców uchodźców: „Mobilność naukowa i wsparcie naukowców w czasie wojny” oraz „Międzynarodowa współpraca badawcza w obliczu wojny”. Poza tym zaplanowano także panel dyskusyjny „Crisis is opportunity? Szanse i zagrożenia dla przyszłości polsko-ukraińskiej współpracy akademickiej”.

- Wojna w Ukrainie stała się wielkim wyzwaniem także dla środowiska akademickiego. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej w porozumieniu ze środowiskiem naukowym niemal natychmiast po wybuchu konfliktu za wschodnią granicą Polski rozpoczęła parce nad działaniami pomocowymi. Ich efektem jest program „Solidarni z Ukrainą”. Teraz, podczas konferencji w Gdańsku, chcemy przedstawić jego efekty. Wydarzenie ma być jednak nie tylko formą podsumowania, ale także zastanowieniem się nad prognozami na przyszłość. O tym wszystkim dyskutować będziemy w gronie specjalistów zarówno z Polski, jak i z Ukrainy – tłumaczy dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Wśród zaproszonych gości jest m.in. ukraiński minister oświaty i nauki, Serhij Szkarłet.

Program „Solidarni z Ukrainą” skierowany jest do uczelni, w których liczba studentów studiów stacjonarnych wynosi minimum 150 osób, oraz do instytutów PAN, instytutów sieci Łukasiewicz czy instytutów badawczych. We wniosku podmioty te deklarowały liczbę studentów lub doktorantów z Ukrainy, których są gotowe przyjąć, zapewniając im bezpłatnie możliwość kontynuowania studiów, przygotowania rozprawy doktorskiej, odbycia kursów językowych lub innych form kształcenia. Możliwość nauki miała zostać zapewniona w okresie od 1 marca do 30 września. Poza zwolnieniem z opłat za kształcenie, uczestnikom wypłacane będzie stypendium. W razie potrzeby każdemu zostanie zapewniona także pomoc psychologiczna oraz prawna.

Wszystko po to, by zapewnić ciągłość kształcenia studentom i doktorantom, którzy po 24 lutego pojawili się na terenie Polski jako wojenni uciekinierzy i którym uniemożliwiono studia czy prowadzenie prac naukowych w ich kraju. W toku konsultacji powstał program skierowany do uczelni nadzorowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki lub Ministerstwo Zdrowia, które chciały studentom i doktorantom bezpłatnie umożliwić kontynuowanie nauki, przygotowanie rozprawy doktorskiej lub odbycie innych form kształcenia (kursów językowych lub przygotowawczych). Wnioski o finasowanie złożyło 98 instytucji (uczelni i instytutów badawczych), i każda z tych instytucji otrzymała finansowanie. Kwota przyznanych środków finansowych to ponad 23,3 mln zł, w tym: podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Zdrowia: ponad 4,28 mln zł oraz podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki: ponad 19 mln zł.

Program Solidarni z Ukrainą jest programem dla instytucji, nie dla indywidualanych osób. Niemniej, na podstawie deklaracji uczelni suma ta powinna pozwolić na kształcenie 1947 osób.

Pieniądze pochodzą z budżetu odpowiednio Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia.

Warto dodać, że zainteresowanie programem było ogromne, o czym najlepiej świadczy fakt, że wnioski złożono na łączną sumę ponad 70,2 mln zł.

Patronat honorowy nad konferencją objął Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

Patronem medialnym konferencji jest Polskie Radio dla Zagranicy.


Z dr Grażyną Żebrowską, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, rozmawia Maria Wieczorkiewicz.


Źródło: NAWA/ho

Pierwsza dama w USA. "Dziękuję amerykańskiej Polonii za pomoc dla Ukrainy"

11.05.2022 16:36
Pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda była z wizytą w Chicago, gdzie spotkała się z przedstawicielami organizacji polonijnych. Tematem spotkania była pomoc humanitarna dla Ukrainy.

Impact'22: obywatelom Ukrainy trzeba stworzyć możliwości zarobkowania i nauki

12.05.2022 11:00
Stworzenie szans rozwoju zawodowego, edukacji i możliwości prowadzenia własnego biznesu – to najlepsze długoterminowe wsparcie dla licznej rzeszy uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przez dłuższy czas zechcą pozostać w Polsce – wskazywali uczestnicy panelu „Zarządzanie różnorodnością w czasach kryzysu”, który odbył się w ramach kongresu Impact'22 w Poznaniu, w dniach 11-12 maja.