Redakcja Polska

W Reykjaviku uczczono polskich marynarzy statku SS "Wigry"

15.05.2022 17:47
Na Cmentarzu w Reykjaviku uczczono polskich marynarzy statku SS "Wigry", który zatonął u wybrzeży Islandii 15 stycznia 1942 roku.
Audio
  • Islandia: W Reykjaviku uczczono polskich marynarzy statku SS "Wigry" [posłuchaj]
Mogiła upamiętnia tragicznie zmarłych Polaków. Załoga statku SS Wigry zginęła w 1942 roku, w czasie tzw. sztormu stulecia. W czasie II Wojny Światowej jednostka dostarczała zaopatrzenie wojskom brytyjskim.
Mogiła upamiętnia tragicznie zmarłych Polaków. Załoga statku SS "Wigry" zginęła w 1942 roku, w czasie tzw. sztormu stulecia. W czasie II Wojny Światowej jednostka dostarczała zaopatrzenie wojskom brytyjskim.twitter@PolskiSenat

W uroczystości wziął udział pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, ambasador Rzeczypospolitej na Islandii, oraz polska delegacja, która uczestniczy w uroczystościach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W tym roku to święto obchodzone jest na Islandii.

Pomnik i symboliczna mogiła polskich marynarzy została odnowiona dzięki staraniom Witolda Bogdańskiego, który od kilkunastu lat opiekuje się tym miejscem pamięci. "Marzenia moje się spełniły, bo pojawił się krzyż, którego tu nie było, a który po wojnie postawili w tym miejscu polscy marynarze. I pojawiły się wszystkie nazwiska, co jest bardzo ważne" - powiedział Witold Bogdański. Jak zaznaczył, zawsze stara się podkreślać, że nie byli to tylko polscy marynarze, ale marynarze z polskiego statku, na pokładzie którego było również trzech Islandczyków. Dodał, że kolejnym jego marzeniem, które się również spełniło, było znalezienie szczątków samego statku. "Trzymamy to w tajemnicy, bo jest dużo hien-nurków. Wyciągnęliśmy dzwon, następny etap to stała wystawa w Muzeum Morskim w Reykjaviku, którą mi obiecano"- podkreślił Witold Bogdański. 

Za pielęgnowanie pamięci o polskich marynarzach Witoldowi Bogdańskiemu dziękował minister Jan Dziedziczak. "To jest bardzo ważne, żebyśmy pokazywali innym narodom wkład Polski w wolność świata. Nasi bohaterscy żołnierze, marynarze, walczyli w wielu miejscach na świecie. I dziękujemy za to, że Pan i Pana współpracownicy mówią o tym naszym rodakom, pomagając im zbudować tożsamość Polaka na Islandii. Ale też, że mówią państwo o tym Islandczykom, bo oni polegli za cały wolny świat, w tym za Islandię"- powiedział minister Jan Dziedziczak.

Remont pomnika polskich marynarzy przeprowadził Instytut Pamięci Narodowej. Wiceprezes IPN Karol Polejowski podkreślał, że w ten sposób polskie państwo wypełnia swój obowiązek. "Ta ofiara, poniesiona przez marynarzy SS 'Wigry', zasługiwała na to, aby zostać upamiętnioną. Jeżeli spojrzymy na mapę świata z pierwszej połowy lat czterdziestych - to mało będzie miejsc, w których Polacy nie byli obecni. O tej obecności najbardziej dobitnie świadczą groby na wszystkich kontynentach, gdzie znajdujemy Polaków, którzy realizowali swoje marzenie o wolności - walcząc. I ci tutaj też"- podkreślił wiceprezes IPN Karol Polejowski.  

Na tablicy widnieją nazwiska 25 marynarzy. Jeszcze dziś polska delegacja spotka się z Polonią w Ambasadzie RP w Reykjaviku i będzie to najważniejszy moment obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podczas spotkania omawiane będą między innymi kwestie współpracy polskich władz z Polonią na Islandii.

IAR/ks

Islandia: uroczystości z okazji Światowego Dnia Polonii

15.05.2022 08:41
Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak spotka się dziś w Reykjaviku z Polonią.

"Ukraina może wygrać wojnę z Rosją". Wnioski ze spotkania szefów dyplomacji NATO w Berlinie

15.05.2022 13:22
Wicesekretarz generalny NATO Mircea Geoana powiedział, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją. W Berlinie odbywa się spotkanie szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego

Na szczycie NATO Polska zwróci się o więcej żołnierzy na granicach z Rosją

15.05.2022 15:58
Polska zwróci się do NATO o zwiększenie liczebności żołnierzy na granicach z Rosja, ale też o rozmieszczenie ich w stałych bazach - zapowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „El Mundo”.