Redakcja Polska

Agnieszka Holland dla "Spiegla": wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją

13.06.2022 13:06
Wiedza Zachodu o Europie Środkowo-Wschodniej to ignorancja zmieszana z arogancją - mówi polska reżyserka Agnieszka Holland w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika "Spiegel". - Zachód zbyt długo był zapatrzony w Rosję i obecnie nadal nie rozumie ambicji Ukrainy i jej walki o niepodległość  - zaznacza. 
Wojna na Ukrainie. Ostre walki o Siewierodonieck trwają od kilku tygodni
Wojna na Ukrainie. Ostre walki o Siewierodonieck trwają od kilku tygodniTT/@MFA_Ukraine

Zapytana, czy Zachód jest nadal zbyt pobłażliwy wobec Putina, polska reżyserka ocenia: "To zachodnie myślenie o ustępstwach jest całkowicie błędne. (...) Nie można wychodzić naprzeciw dyktatorom takim jak Putin i starać się spełniać ich żądania. To tylko sprawia, że zaczynają myśleć o kolejnej wojnie". 

Zdaniem Holland, którą "Spiegel" określa jako ambasadora Europy Środkowo-Wschodniej wśród reżyserów o międzynarodowej sławie, obecnie "bardzo dobrze widać", że Zachód ma problemy z percepcją. 

"My wiemy lepiej..."

"Oczywiście, zawsze znajdą się zainteresowani (Europą Środkowo-Wschodnią - przyp.red.) politycy i intelektualiści. Jednak 80 proc. tego, co słyszę (na Zachodzie - przyp.red.) o tym regionie, świadczy o braku zrozumienia. Jest to ignorancja zmieszana z zachodnią arogancją. Istnieje tam (na Zachodzie - przyp.red.) głęboko zakorzenione przekonanie: „my wiemy lepiej, możemy osądzać, jak powinni żyć i myśleć ludzie w Europie Wschodniej”".

Niemcy współodpowiedzialni

 W ocenie polskiej reżyserki "zwłaszcza Niemcy ponoszą dużą część odpowiedzialności za tak długie karmienie władzy Putina". "Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Wiedza na temat Rosji na Zachodzie jest stosunkowo duża, ale pas od Bałtyku po Bałkany to szara strefa. Kraje (tego regionu) są w jakiś sposób uważane za gorsze lub nieważne. Z drugiej strony Rosja jest do pewnego stopnia respektowana jako mocarstwo, które przez dziesięciolecia zimnej wojny trzymało kontynent w szachu" - mówi.

Holland uważa, że Zachód nie rozumie ambicji Ukrainy. "Większość Rosjan, ale także wiele osób na Zachodzie, wierzy w to, co mówi Putin: że „Ukraina nie jest pełnoprawnym państwem, ale czymś w rodzaju Małej Rosji, która tak naprawdę nie zasługuje na niepodległość”. Jednak Ukraińcy wielokrotnie w historii walczyli o swoją niepodległość. I nigdy wcześniej poczucie wspólnej tożsamości, przekonanie o własnej państwowości nie było tak silne jak dziś - to właśnie spowodował Putin" - ocenia reżyserka.


PAP/dad

"Wojna zapuka także do drzwi Niemców". Ostre słowa braci Kliczko w niemieckiej prasie

13.06.2022 11:07
Putin nie zatrzyma się na Kijowie i granicy z Polską, "pójdzie tak daleko, jak mu na to pozwolimy" - mówi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" mer Kijowa Witalij Kliczko. Jego brat Wołodymyr ostrzega, że "wojna zapuka także do drzwi (...) Niemców".

Scholz, Macron i Draghi w Kijowie. Przydacz: Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał do tej wizyty

13.06.2022 12:23
W czwartek premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie - podał w poniedziałek dziennik "La Stampa". - Andrzej Duda wielokrotnie nawoływał, żeby kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron na własne oczy zobaczyli Buczę i Irpień - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak ocenił, być może to zmieni ich podejście.

Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce

13.06.2022 14:49
Siergiej Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne przeciwko Polsce. W ostatniej wypowiedzi kłamliwie stwierdził, że Polska zawłaszcza terytorium Ukrainy i przeszkadza w rozmowach pokojowych Rosja-Ukraina - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Pod Buczą znaleziono kolejny grób z ciałami cywilów maltretowanych przez Rosjan

13.06.2022 17:21
Kolejny grób z ciałami cywilów noszącymi ślady tortur odkryto w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef policji obwodu Andrij Niebytow. Siedem ciał spoczywało w grobie koło wsi Myrocke, gdzie w marcu znajdowały się pozycje wojsk rosyjskich.