Redakcja Polska

Plaga szarańczy w Rosji. „Natura mści się za Mariupol”

13.07.2022 12:38
W rosyjskim Kraju Krasnodarskim pojawiła się plaga szarańczy, która niszczy uprawy rejonu primorsko-achtarskiego nad Morzem Czarnym. Lokalne władze ostrzegają, że owady atakują coraz większe obszary.
Żerują na coraz większych obszarach. Zdjęcie ilustracyjne
Żerują na coraz większych obszarach. Zdjęcie ilustracyjneFoto: arch. PAP/Abaca

Rosyjskie media podały, że miejscowe władze nie mają pomysłu na pozbycie się problemu, bo likwidacja – dezynsekcja – tego szkodnika nie jest możliwa. Problem w tym, że tereny, na których atakuje szarańcza, znajdują się w strefie zalewowej i są na nich lęgowiska zwierząt. Prawo zabrania przeprowadzania tam takich zabiegów.

Lokalne władze alarmują, że z powodu wyschnięcia rzek zwiększa się obszar, na którym żeruje szarańcza, a larwy są teraz składane tam, gdzie wcześniej było to niemożliwe.

Doradca mera ukraińskiego Mariupola Petro Andriuszczenko napisał w mediach społecznościowych, że szarańcza zaatakowała miasto w okręgu primorsko-achtarskim, z którego lotniska codziennie startują samoloty bombardujące obwód doniecki.

„To stąd startowały samoloty, które zrzucały bomby na nasz Teatr Dramatyczny i szpital położniczy. Więc w tej chwili to przeklęte miasto jest atakowane przez wojującą ukraińską szarańczę. Po prostu inwazja, z którą nie mogą nic zrobić. Sama natura mści się za Mariupol” – pisał.

Źródło: Portal.TVP.Info/ho

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy o podziękowaniach Sztabu Generalnego ukraińskiej armii

12.07.2022 19:00
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podziękował Polskiemu Radiu dla Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju.

Prezydent Ukrainy o wizycie wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Kijowie

13.07.2022 09:41
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmowy z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem przebiegały w całkowitej ufności w przyszłość Ukrainy.

Komisja Europejska zmienia plany w sprawie 7. pakietu sankcji wobec Rosji

13.07.2022 09:45
Początkowo miała rozesłać propozycje krajom członkowskim w piątek, teraz ma przedstawić je w niedzielę lub poniedziałek.