Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy o wizycie wicepremiera Mariusza Błaszczaka w Kijowie

13.07.2022 09:41
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że rozmowy z wicepremierem Mariuszem Błaszczakiem przebiegały w całkowitej ufności w przyszłość Ukrainy.
Audio
  • Prezydent Ukrainy W.Zełenski o wizycie wicepremiera M.Błaszczaka w Kijowie [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/mon.gov

O wczorajszym spotkaniu z szefem polskiego MON ukraiński prezydent mówił o w wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych.  

Wołodymyr Zełenski wskazał, że rozmowa dotyczyła między innymi współpracy w dziedzinie obronności: "Dziś w Kijowie rozmawiałem z Mariuszem Błaszczakiem - polskim wicepremierem i ministrem obrony narodowej. Przywiózł on nam Kraby - te, które z potężną mocą nakarmią naszego wroga ogniem. Oczywiście kluczowym tematem naszej rozmowy była przyszła współpraca w dziedzinie obronności. Ważne jest jednak nie tylko to, o czym rozmawialiśmy, ale i to jak rozmawialiśmy: z całkowitą ufnością w przyszłość Ukrainy, w europejską przyszłość Ukrainy. To samo zawsze czuję podczas wszystkich innych rozmów." 

Wołodymyr Zełenski przyznał, że przed Ukrainą "naprawdę trudna droga". "Niestety nie może być inaczej, gdy chronimy nasz dom przed atakami terrorystycznymi" - powiedział. Podkreślał jednak, że Ukraina odniesie sukces. "Ukraina będzie mogła się bronić, będzie mogła się odbudować, będzie w stanie zrealizować wszystkie cele swojej polityki zagranicznej" - mówił ukraiński prezydent. 

Ukraina stawia opór rosyjskiej agresji od 24 lutego.

IAR/ks

Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy o podziękowaniach Sztabu Generalnego ukraińskiej armii

12.07.2022 19:00
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podziękował Polskiemu Radiu dla Ukrainy za systematyczne, obiektywne, kompletne i merytoryczne przedstawienie ich działań w obronie kraju.

Szef polskiej dyplomacji kontynuuje wizytę na Bałkanach Zachodnich

13.07.2022 09:37
Pomiędzy wizytami w krajach bałkańskich minister poleci do Hagi, by wziąć udział w konferencji dotyczącej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie w trakcie rosyjskiej inwazji

Komisja Europejska zmienia plany w sprawie 7. pakietu sankcji wobec Rosji

13.07.2022 09:45
Początkowo miała rozesłać propozycje krajom członkowskim w piątek, teraz ma przedstawić je w niedzielę lub poniedziałek.