Redakcja Polska

Francuzi sprzedają Rosjanom paliwo do samolotów? Minister transportu żąda wyjaśnień

25.08.2022 14:50
Francuski minister transportu Clément Beaune wzywa do wyjaśnienia działań koncernu TotalEnergies w Rosji. To reakcja na wczorajsze rewelacje dziennika "Le Monde", wskazujące na udział francuskiego koncernu w dostawach paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę. TotalEnergies zaprzeczył medialnym oskarżeniom.
Audio
  • Francja: minister transportu wzywa do wyjaśnienia działań TotalEnergies w Rosji. Materiał Stefana Foltzera (IAR)
TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych kontynuuje swoją działalność w Rosji
TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych kontynuuje swoją działalność w Rosji Shutterstock/HJBC

Minister transportu nazwał oskarżenia "Le Monde" wobec koncernu TotalEnergies "niezwykle poważną sprawą". "Trzeba sprawdzić, czy w sposób świadomy lub mimowolny, nie dochodzi do omijania sankcji lub do wykorzystania energii produkowanej przez francuską lub inną firmę" - wezwał Clément Beaune w wywiadzie dla telewizji France 2. Dodał, że obecnie nie dysponuje żadnymi informacjami na ten temat, i że nie wie komu wierzyć.

Koncern TotalEnergies zareagował na publikację "Le Monde" krytykując rzekome "błędy, nieścisłości i kłamstwa" zawarte w dziennikarskim śledztwie.

Sprawa wywołała oburzenie polityków lewicy, szczególnie Zielonych, którzy wezwali prezydenta Emmanuela Macrona do interwencji, aby zażądał całkowitego wycofania francuskiego koncernu z Rosji. "To kolejny przykład współudziału TotalEnergies w zbrodniach wojennych rosyjskiej armii" - napisał w mediach społecznościowych lider Zielonych Yannick Jadot.


IAR/dad

"Le Monde": francuski TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę

25.08.2022 10:12
Francuski koncern energetyczny TotalEnergies dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę, a dyrektorzy koncernu nadal zasiadają w zarządzie rosyjskiego koncernu Novatek – informuje w środę dziennik "Le Monde".

Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach na Białorusi dewastowany przez służby mińskiego reżimu

25.08.2022 12:15
Cmentarz żołnierzy AK w Surkontach jest dewastowany przez służby mińskiego reżimu - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Jak podkreślił, "reżim zapłaci za te akty barbarzyństwa".