Redakcja Polska

Komisja Europejska przygotowuje nowy pakiet sankcji. Co ma się znaleźć na liście restrykcji?

25.09.2022 09:30
Sankcje wobec Rosji obejmujące import i eksport o wartości kilkunastu miliardów euro są wśród wstępnych propozycji Komisji Europejskiej - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Teraz Komisja sonduje w unijnych krajach poparcie dla swoich pomysłów i najnowszego pakietu restrykcji.
Komisja Europejska pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji
Komisja Europejska pracuje nad kolejnymi sankcjami wobec RosjiShutterstock/symbiot

Komisja jeszcze nie przedstawiła żadnego dokumentu. Tak naprawdę dopiero po jego opublikowaniu propozycje staną się oficjalnymi i nad nimi będą pracować państwa członkowskie. Dotychczasowe rozmowy wskazują, jak dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia od unijnych dyplomatów, że Komisja rozważa rozbudowane sankcje jeśli chodzi o import, eksport, kontrolę eksportu i usługi.

Komisja na przykład sugeruje wydłużenie listy towarów objętych sankcjami między innymi o produkty stalowe, diamenty, produkty chemiczne, plastik i drewno.

W przypadku usług restrykcje mają być na te architektoniczne oraz inżynieryjne.

Uzupełnione mają być także dotychczasowe sankcje w sektorze lotniczym o tarcze hamulcowe i opony.

Ponadto na czarną listę mają być między innymi wpisane osoby odpowiedzialne za organizacje pseudoreferendów o przyłączeniu do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy.

IAR/ho

W Rosji zaczęły się zatrzymania na protestach przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie

24.09.2022 13:51
Rosji zaczęły się zatrzymania na sobotnich akcjach protestu przeciwko mobilizacji na wojnę na Ukrainie - podaje niezależna telewizja Dożd.

Szef MON: powołujemy Komponent Ochrony Pogranicza. Wojsko wesprze Straż Graniczną

25.09.2022 10:00
- Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani, postanowiłem powołać Komponent Ochrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił na Podlasiu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Premier: będę domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadmiarowe zyski

25.09.2022 13:00
Będę domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadmiarowe zyski; będziemy ograniczać maksymalnie koszty energii, nie tylko dla gospodarstw domowych, ale też dla szkół, szpitali i innych podmiotów wrażliwych - powiedział w Świdniku premier Mateusz Morawiecki.