Polskie Radio
Section05
koszty

Argentyńska "piła łańcuchowa". Prezydent Milei tnie wydatki

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei w ramach kampanii "cięcia piłą łańcuchową" wydatków publicznych zmniejszył w styczniu i lutym finansowanie państwowych spółek o ponad połowę w ujęciu realnym - poinformował dziennik "La Nacion". Javier Milei zapowiadał w kampanii wyborczej, że "wszystko, co może być w rękach prywatnych" zostanie sprywatyzowane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Argentyna prezydent reformy budżet koszty

Rosną koszty zatrudnienia. Czy nowoczesne technologie będą odpowiedzią na to wyzwanie?

Niemal trzy razy więcej przedsiębiorców wskazywało na wzrost kosztów zatrudnienia w 2023 r. w porównaniu z 2020 r. (odpowiednio 92 proc. i 33 proc.) - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie analityków, jedną ze strategii radzenia sobie ze wzrostem kosztów pracowniczych może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zatrudnienie płaca minimalna koszty technologie

Najczęściej niepłacone w terminie są rachunki za mieszkanie i usługi telekomunikacyjne. Wyniki badania

Blisko co trzeci Polak spóźnia się z płaceniem rachunków. Najczęściej to opłaty za mieszkanie, kredyty i usług telekomunikacyjne - wynika z badania "Jak Polacy płacą rachunki" zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA długi opłaty opłacanie rachunków mieszkanie ankieta społeczeństwo koszty ceny energii telefony komórkowe

Kryzys mieszkaniowy w Europie. To wymierne straty dla gospodarki

W styczniu 2023 r. prawie połowa (47,1 proc.) średnich wydatków gospodarstw domowych w UE została przeznaczona na trzy rodzaje wydatków, które odnotowały największy wzrost, a mianowicie rachunki za wynajęcie i utrzymanie mieszkania, transport i żywność. Niska dostępność i jakość, wysokie ceny kupna lub najmu czy przeludnienie mieszkań to objawy kryzysu mieszkaniowego, który występuje współcześnie w wielu krajach UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska koszty mieszkanie