Redakcja Polska

Wojna trwa, a idzie zima. Caritas Polska i Caritas Spes apelują o pomoc dla Ukrainy

20.10.2022 14:58
Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy przed nadchodzącą zimą. Dzięki współpracy z Caritas Spes na Ukrainie możliwe jest sprawne przekazywanie pomocy rzeczowej, a także rozpoczęcie pilotażowego programu Rodzina Rodzinie.
Rosyjska amunicja przed zniszczonym kościołem w rejonie Doniecka.
Rosyjska amunicja przed zniszczonym kościołem w rejonie Doniecka.PAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO

Dyrektor Caritas Spes-Charków ksiądz Wojciech Stasiewicz mówi, że nadchodząca zima to prawdopodobnie najtrudniejszy okres w czasie wojny - nie wiadomo, czy na Ukrainie będzie gaz, ogrzewanie i światło. - Wiele osób prosi o ciepłą odzież, ciepłe buty, staramy się przekazywać, co otrzymujemy - zaznacza. Duchowny dodaje, że teraz Caritas Spes stara się zaopatrywać mieszkańców w specjalne piecyki opalane drewnem do ogrzewania i gotowania potraw. - Przydadzą się w miejscach w obwodzie charkowskim pozbawionym świtała, gazu czy wody - podkreśla.

Ksiądz Wojciech Stasiewicz mówi, że Ukraina bardzo docenia wsparcie Polaków i na nie liczy. - 95 procent pomocy, którą otrzymuje Charków, to pomoc z Polski, od Caritas, zwykłych ludzi - mówi dyrektor Caritas z Ukrainy. Zaznacza, że wobec potrzeb ta pomoc nie jest wystarczająca, ale pocieszające jest to, że ona nie ustaje. - Czujemy wsparcie, postawę braterstwa, że w najgorszym czasie, w razie potrzeb mamy na kogo liczyć - stwierdza ksiądz Wojciech Stasiewicz.

Programem pomocowym Rodzina Rodzinie Caritas Polska objęła 500 rodzin z Ukrainy. Wsparcie kierowane jest przede wszystkim do rodzin mieszkających na obszarach, do których nie dociera żadna inna pomoc. Wśród beneficjentów są rodziny, które straciły domy i mieszkają u sąsiadów, bez perspektyw na odbudowę. Są też rodziny, które starają się odbudować domy, ale w ich sytuacji to bardzo trudne.

Mieszkańcom Ukrainy można pomóc dokonując wpłat poprzez stronę Caritas.pl/ukraina lub wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052.


IAR/dad

Rosjanie przerwą tamę na Dnieprze? ISW: mogą tak zamaskować swoje porażki w okolicach Chersonia

20.10.2022 11:11
Wojska rosyjskie przygotowują podłoże informacyjne do przeprowadzenia ataku na elektrownię wodną w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim i przypisania odpowiedzialności siłom ukraińskim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Przerwanie tej tamy na Dnieprze miałoby nie tylko spowolnić ukraińską ofensywę na południu, ale i odwrócić uwagę od porażek Rosjan w tym regionie.

Ikony na skrzyniach po amunicji. Wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie

20.10.2022 12:58
W Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy ikon napisanych na skrzyniach po amunicji przez dwoje ukraińskich artystów: Oleksandra Klymenko i Sonię Atlantową. Wystawę można oglądać do 13 listopada.

Anna Fotyga: UE musi uszczelniać nałożone na Rosję sankcje

20.10.2022 13:44
- Rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie daleko wykraczają poza "sponsorowanie terroryzmu". Zbrodni nie dokonują grupki maruderów. Są to zaplanowane działania mające na celu sterroryzowanie całego społeczeństwa. Mordów ludności cywilnej dokonują rosyjskie siły zbrojne, stoi za nimi państwo i jego instytucje - powiedziała była szefowa MSZ, europoseł Anna Fotyga (PiS)