Redakcja Polska

Ikony na skrzyniach po amunicji. Wyjątkowa wystawa w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie

20.10.2022 12:58
W Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego w Bukareszcie odbył się wernisaż wystawy ikon napisanych na skrzyniach po amunicji przez dwoje ukraińskich artystów: Oleksandra Klymenko i Sonię Atlantową. Wystawę można oglądać do 13 listopada.
Prezentowane w Bukareszcie prace
Prezentowane w Bukareszcie praceZdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie

W 2014 r., w  efekcie agresji rosyjskiej na Ukrainę, dwoje ukraińskich artystów – Oleksandr Klymenko i Sonia Atlantowa zaczęło tworzyć niezwykle oryginalny i wymowny projekt artystyczny, który polega na pisaniu ikon na skrzyniach po amunicji. Projekt łączący w sobie to, co na pierwszy rzut oka wydaje się niemożliwe do połączenia: ikonę i skrzynię po amunicji, życie i śmierć, niezwykle silnie oddziałuje na widza.

Wśród prac prezentowanych w Bukareszcie znalazły się również nowsze, w tym ikony stworzone przez Oleksandra Klymenkę podczas jego  pobytu na froncie w sierpniu 2022 r. Głównym celem ukraińskich artystów jest sprzedaż ikon, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie Centrum Świętego Marcina de Porres w Fastowie na Ukraine, a także Pierwszego Dobrowolnego Szpitala Mobilnego na Ukrainie, który od 2014 r. wyleczył już ponad 60 000 pacjentów. Jak twierdzi O. Klymenko, 97% kosztów funkcjonowania szpitala zostało pokrytych ze sprzedaży ikon.

Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie

Ikony zebrane w wystawy podróżują po świecie. Dotychczas były prezentowane w kilkunastu krajach i ok. 100 lokalizacjach (w tym tak prestiżowych jak Parlament Europejski czy Muzeum Narodowe w Wilnie).

Wystawę w Bukareszcie otworzyli dyrektor Muzeum, Virgil Nițulescu, Ambasador RP w Rumunii, Maciej Lang, Ambasador Ukrainy w Rumunii, Ihor Prokopchuk, oraz autorzy wystawy. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i ukraińscy uchodźcy.

Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie Zdjęcia: Katarzyna Zalaszewska /Instytut Polski w Bukareszcie

Projekt goszczony w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego realizowany jest przez Instytut Polski w Bukareszcie i Ambasadę RP w Bukareszcie,  przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Rumunii oraz Związku Polaków w Rumunii.

Materiały prasowe Instytutu Polskiego w Bukareszcie

"Repatriacja przez edukację". Jubileusz Liceum Ogólnokształcącego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie

20.10.2022 10:01
30 lat istnienia świętuje Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Szkoła ma charakter polonijny - kształci się w niej młodzież polskiego pochodzenia, której przodkowie zostali wysiedleni na Wschód. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. 

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę "Okruchy przeszłości"

20.10.2022 11:47
Wielkoformatowe plansze prezentują artefakty wydobyte podczas prac archeologicznych, jakie prowadzone były pod dawnym Pałacem Saskim w latach 2006-2008.

W Warszawie odbyła się premiera średniometrażowego filmu fabularnego "Rotmistrz Pilecki"

20.10.2022 12:07
To opowieść o życiu Witolda Pileckiego - jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów II wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, członka ruchu oporu, ochotnika do KL Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego.