Redakcja Polska

Niemiecka polityk uderza w pracę polskich służb. Chce "sprawiedliwego" rozmieszczenia migrantów

07.11.2022 16:09
Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt skrytykowała zawracanie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. "To nie jest zgodne z prawem europejskim i naszymi wartościami" - powiedziała portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Polish Border Guard
Polish Border GuardTwitter/SG

"Ludzie są odsyłani bez sprawdzania indywidualnego przypadku lub bez dostępnej opieki medycznej" - powiedziała Goering-Eckardt. "Ci, którzy zostali zawróceni, nie mają pewności, że zostaną bezpiecznie zakwaterowani na Białorusi. Wręcz przeciwnie" - uważa wiceprzewodnicząca Bundestagu. To "oczywiście zawracania, które w Europie są zabronione".

Goering-Eckardt powiedziała także, że "prawo europejskie musi mieć zastosowanie, być bronione i chronione na naszych europejskich granicach zewnętrznych. Praworządność musi dotyczyć wszystkich ludzi. Potrzebny jest humanitaryzm i porządek. Oznacza to uporządkowane rejestracje, pomoc humanitarną na miejscu i (...) legalne drogi migracji". Migranci mają prawo do sprawiedliwych procedur. Dotyczy to również sprawiedliwego rozmieszczenia w Europie. - To nie jest łatwe, ale musimy zrobić wszystko, by tak się stało - podkreśliła polityk partii Zielonych.

W ubiegłym roku białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka zaczął sprowadzać uchodźców na granicę z Polską, aby wywrzeć presję na UE - przypomina RND.

 

PAP/dad

111 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz drugi otrzymała Nagrodę Nobla

07.11.2022 14:20
Tym razem polska uczona zdobyła ją w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych. Dziś także obchodzimy 155 rocznicę urodzin wielkiej Polki.

Kongres ESG Polska Moc Biznesu na PGE Narodowym w Warszawie

07.11.2022 14:57
Kongres porusza tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne, zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznego. Wydarzenie otworzył premier Mateusz Morawiecki.

Trzeciego grudnia odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej

07.11.2022 15:15
Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, biskup Piotr Turzyński, zaprasza na Kongres Młodzieży Polonijnej. Spotkanie osób zaangażowanych w sprawy Polaków za granicą odbędzie się w sobotę 3 grudnia w formie online pod hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna".