Redakcja Polska

"Chcą zamienić Chersoń w miasto śmierci". Doradca prezydenta Ukrainy o zbrodniczych działaniach Rosjan

10.11.2022 16:44
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał na Twitterze, że "Rosja chce zamienić Chersoń w "miasto śmierci"; rosyjscy żołnierze minują wszystko, od mieszkań po kanały".
Doradca prezydenta: Rosja chce zamienić Chersoń w miasto śmierci
Doradca prezydenta: Rosja chce zamienić Chersoń w "miasto śmierci"PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

- Artyleria rosyjska na lewym brzegu planuje zamienić miasto w zgliszcza - napisał Podolak. - Tak właśnie wygląda "ruski mir" - przyszli, okradli, poświętowali, zostawili ruiny i poszli - dodał.

Podolak zamieścił swój wpis dzień po tym, gdy rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu nakazał swoim żołnierzom wycofanie się z Chersonia i zajęcie linii obronnych na przeciwległym, lewym brzegu Dniepru.

Okupacja Chersonia

Chersoń został zajęty przez wojska rosyjskie na początku marca, niedługo po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę 24 lutego. Była to jedyna stolica obwodu, którą Rosjanom udało się wziąć pod kontrolę. Pod koniec września, po rozpoczęciu ukraińskiej kontrofensywy, w obwodzie chersońskim odbyło się tzw. referendum w sprawie jego przyłączenia do Rosji. Na początku października władze rosyjskie ogłosiły aneksję terytorium, która nie została uznana przez Ukrainę, ONZ i zdecydowaną większość krajów świata.

Jak poinformowało w czwartek Radio Swoboda, po wycofaniu wojsk rosyjskich za Dniepr około połowa terytorium obwodu chersońskiego znajdzie się pod kontrolą Ukrainy.

 

PAP/dad

18 miliardów euro dla Ukrainy. Komisja Europejska publikuje szczegóły planu pomocy

09.11.2022 16:36
Komisja Europejska opublikowała szczegóły planu wsparcia dla Ukrainy na przyszły rok w wysokości 18 miliardów euro. Chodzi o tanie pożyczki na preferencyjnych warunkach, wypłacane regularne co miesiąc, które pozwolą na pokrycie najpilniejszych potrzeb.

Joe Biden: nie daliśmy Ukrainie samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej

10.11.2022 10:01
Odmówiliśmy Ukrainie przekazania samolotów, bo nie chcemy III wojny światowej - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Dodał też, że USA nie zgodziły się też przekazać Ukraińcom rakiet długiego zasięgu.

"Są naciski z KE, żeby utrudniać Polsce funkcjonowanie". Wiceszef MSZ o rozmowach ws. tarczy antyinflacyjnej

10.11.2022 12:29
Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział: "rozmawiamy z Brukselą o funkcjonowaniu tarczy antyinflacyjnej; mamy nadzieję, że uda się doprowadzić do rozsądnego porozumienia, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że też w tych sprawach są naciski na KE, żeby Polsce utrudniać funkcjonowanie".