Redakcja Polska

Na Zamku Ujazdowskim w Warszawie poznaliśmy laureatów Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

23.11.2022 13:02
Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomaš Forro to laureaci 2. edycji wydarzenia. Nagrodę przyznano w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna.
Audio
  • Gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Andrzej Brzeziecki - laureat nagrody za publikację Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza podczas gali w warszawskim Zamku Ujazdowskim
Andrzej Brzeziecki - laureat nagrody za publikację „Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza” podczas gali w warszawskim Zamku UjazdowskimFoto: Radek Pietruszka/PAP

Historyk Joanna Lubecka otrzymała nagrodę za książkę "Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym". Wyróżnieni w tej kategorii zostali też Anna Wylegała za publikację "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce" oraz Jacek Tebinka i Anna Zapalec za książkę "Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych".

Dziennikarz Andrzej Brzeziecki otrzymał nagrodę za najlepszy reportaż historyczny. W dziele "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza" opisuje życie majora Jana Henryka Żychonia, który prowadził działalność wywiadowczą na terenie Wolnego Miasta Gdańska pod przykrywką referenta w Generalnym Komisariacie RP. Uhonorowani w kategorii najlepszy reportaż zostali jeszcze Krzysztof Mordyński za "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952" oraz Jane Rogoyska za "Surviving Katyń - Stalin's Polish Massacre and the Search for Truth".

W tym roku z uwagi na sytuację za wschodnią granicą Polski jedna z kategorii została poświęcona wyłącznie publikacjom na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji. Laureatem nagrody specjalnej został słowacki reporter Tomaš Forro za publikację "Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Donbasu". Wyróżnieni w tej kategorii to również: Stanisław Asiejew, autor książki "The Torture Camp on Paradise Street", Joanna Getka i Jolanta Darczewska za "Na drodze do wolności. Białoruska partyzantka kulturowa w przestrzeni publicznej i Internecie".

Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w danym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.

IAR/ep

Szefowa Instytutu Pileckiego w Berlinie o współpracy z ukraińskimi i białoruskimi organizacjami

17.07.2022 09:50
"Okazało się, że nasze zadanie opowiadania o Polsce jest związane z opowiadaniem o naszych sąsiadach. Czerpiemy przy tym sporo z myśli i dorobku Jerzego Giedroycia" - mówi Hanna Radziejowska.

"Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Wystawa Instytutu Pileckiego w Warszawie

18.10.2022 12:31
Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach latem 1945 roku, dziś pamięć o nich wraca dzięki specjalnej wystawie. Mowa o ofiarach Obławy Augustowskiej, największej sowieckiej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej.

W Warszawie odbyła się premiera średniometrażowego filmu fabularnego "Rotmistrz Pilecki"

20.10.2022 12:07
To opowieść o życiu Witolda Pileckiego - jednego z najbardziej wyjątkowych bohaterów II wojny światowej, żołnierza Wojska Polskiego, członka ruchu oporu, ochotnika do KL Auschwitz oraz żołnierza podziemia antykomunistycznego.