Redakcja Polska

"Swoim głosem wsparłem terroryzm". Wymowne plakaty na drzwiach biur europosłów

24.11.2022 13:38
Na drzwiach biur europosłów, którzy sprzeciwili się w środę w Parlamencie Europejskim przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne zawisły w nocy plakaty z podobizną Putina i napisem "Swoim głosem wsparłem/am terroryzm" - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Takie plakaty zostały naklejone na drzwiach biur 54 europosłów, którzy zagłosowali przeciwko przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmu.
Takie plakaty zostały naklejone na drzwiach biur 54 europosłów, którzy zagłosowali przeciwko przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za sponsora terroryzmu.TT/Beata Płomecka

Parlament Europejski w środę przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Eurodeputowani nie byli jednak w tej kwestii jednomyślni. Rezolucja została przyjęta 494 głosami za, przy 58 przeciw i 44 wstrzymujących się. Za rezolucją głosowali wszyscy polscy europosłowie z różnych grup politycznych w PE - EKR, EPL, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę i Zielonych.

W rezolucji eurodeputowani wyrażają niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową oraz potępiają nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Europosłowie domagają się zaprzestania wszelkich działań wojskowych sił rosyjskich, w szczególności ataków na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną, oraz wycofania przez Rosję wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ukraińskiej ludności cywilnej i przymusowych adopcji ukraińskich dzieci, a także do uwolnienia wszystkich osób przetrzymywanych na Ukrainie.

Posłuchaj
00:24 12064609_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja Parlamentu Europejskiego w spawie Rosji jest krokiem spóźnionym, ale dobrym (IAR) 

PE przypomniał też w rezolucji, że państwo rosyjskie nadal zaprzecza swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. i odmawia współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz odmawia zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem w Rosji w kwietniu 2010 r.


IAR/PR24/dad

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy: systemy Patriot mogłyby wzmocnić obronę naszego nieba

24.11.2022 11:11
Rozlokowanie systemów Patriot na zachodzie Ukrainy wzmocniłoby bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Ukrainy i Europy - oznajmił w czwartek Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentując inicjatywę polskich władz w sprawie niemieckiej oferty wsparcia obejmującej Patrioty.

Patrioty z Niemiec na Ukrainę? Morawiecki: dobra propozycja dla ochrony pogranicza polsko-ukraińskiego

24.11.2022 12:35
To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy; robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.

Parlament Europejski przyjął rezolucję popierającą opozycję na Białorusi

24.11.2022 15:16
Parlament Europejski potępił prześladowanie demokratycznej opozycji na Białorusi. W wydanej rezolucji europosłowie wstawili się też za dyskryminowaną mniejszością Polską i wyrazili uznanie dla działań podejmowanych między innymi przez Polskę.