Redakcja Polska

Parlament Europejski przyjął rezolucję popierającą opozycję na Białorusi

24.11.2022 15:16
Parlament Europejski potępił prześladowanie demokratycznej opozycji na Białorusi. W wydanej rezolucji europosłowie wstawili się też za dyskryminowaną mniejszością Polską i wyrazili uznanie dla działań podejmowanych między innymi przez Polskę.
Temat Białorusi trafił na salę obrad po kolejnej fali prześladowań ruchu opozycyjnego w tym państwie. W
Temat Białorusi trafił na salę obrad po kolejnej fali prześladowań ruchu opozycyjnego w tym państwie. WShutterstock/crazy_mad_train

Temat Białorusi trafił na salę obrad po kolejnej fali prześladowań ruchu opozycyjnego w tym państwie. W rezolucji wymieniony jest przykład opozycjonisty Mikałaja Autuchowicza, który za swoją działalność został skazany na 25 lat więzienia. Dowody w jego sprawie zostały sfabrykowane.

W ocenie europosłów Białoruś jest de facto krajem okupowanym przez Rosję, w którym stacjonują rosyjskie wojska, a reżim Łukaszenki prowadzi rusyfikację białoruskiej kultury. Dlatego też europosłowie w tekście rezolucji wezwali Rosję do wycofania się z Białorusi, zaapelowali też do państw zachodnich, aby sankcje wymierzone w Rosję obejmowały również Białoruś. Dotyczy to między innymi konfiskaty zamrożonych aktywów Aleksandra Łukaszenki oraz wszystkich osób współtworzących autorytarny reżim.

Europosłowie w rezolucji wyrazili uznanie między innymi wobec Polski i Litwy za to, że przyjęły Białorusinów uciekających przed reżimem. Dokument przypomina także o losie dyskryminowanych działaczy mniejszości polskiej, w tym Andrzeja Poczobuta - dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi, który został wpisany na "listę terrorystów".

Dokument współtworzyła europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Fotyga: Terror i represje wymierzone przez uzurpatora Łukaszenkę i jego reżim w naród Białoruski, tysiące osób w więzieniach, w tym laureat pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki oraz Andrzej Poczobut, który od przeszło 600 dni pozostaje w więzieniu, młode dziennikarki trzymane w klatkach podczas procesów sądowych, próby wykorzenienia Polaków i Litwinów, rusyfikacja Białorusinów, współudział w rosyjskiej agresji na Ukrainę. To tylko niektóre działania uzurpatorskiego reżimu wymierzone w społeczeństwo Białorusi - powiedziała na sali obrad była minister spraw zagranicznych.


IAR/dad

Polska miała rację ostrzegając przed Rosją - przyznają politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Finlandii

24.11.2022 10:10
Polska miała rację ostrzegając przed Rosją - przyznali w ostatnich miesiącach politycy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Konsekwencją zmiany postrzegania Rosji przez państwa europejskie jest przyjęcie w środę przez Parlament Europejski rezolucji uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

Rzecznik sił powietrznych Ukrainy: systemy Patriot mogłyby wzmocnić obronę naszego nieba

24.11.2022 11:11
Rozlokowanie systemów Patriot na zachodzie Ukrainy wzmocniłoby bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Ukrainy i Europy - oznajmił w czwartek Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych, komentując inicjatywę polskich władz w sprawie niemieckiej oferty wsparcia obejmującej Patrioty.

Patrioty z Niemiec na Ukrainę? Morawiecki: dobra propozycja dla ochrony pogranicza polsko-ukraińskiego

24.11.2022 12:35
To dobra propozycja dla ochrony pogranicza Polski i Ukrainy; robimy wszystko, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w tej części Polski - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki o propozycji strony polskiej dotyczącej przekazania niemieckich wyrzutni Patriot Ukrainie.

"Swoim głosem wsparłem terroryzm". Wymowne plakaty na drzwiach biur europosłów

24.11.2022 13:38
Na drzwiach biur europosłów, którzy sprzeciwili się w środę w Parlamencie Europejskim przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za państwo terrorystyczne zawisły w nocy plakaty z podobizną Putina i napisem "Swoim głosem wsparłem/am terroryzm" - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.