Redakcja Polska

Działania ofensywne Rosjan ograniczone. Brakuje im amunicji, mają kłopoty logistyczne

02.12.2022 13:14
Brytyjski wywiad ocenia, że rosyjskim wojskom na Ukrainie zaczyna brakować amunicji, co ogranicza ich działania ofensywne przeciwko Ukraińcom.
Brytyjski resort obrony: Rosję wstrzymują braki amunicji i kłopoty z logistyką
Brytyjski resort obrony: Rosję wstrzymują braki amunicji i kłopoty z logistykąVALENTYN OGIRENKO / Reuters / Forum

Jak czytamy w codziennym raporcie Brytyjczyków, w związku z wycofaniem się z zachodniego brzegu Dniepru Rosjanie musieli przebudować swoją logistykę, przesuwając szlaki zaopatrzeniowe bardziej na południe i wschód. Jak oceniają Brytyjczycy, ten proces jeszcze się nie zakończył. Linie zaopatrzeniowe, prowadzące do wysuniętych punktów obronnych Rosjan, nadal będą narażone na ostrzał ze strony ukraińskiej artylerii - czytamy.

Ponadto, zdaniem brytyjskiego wywiadu, jednym z czynników ograniczających potencjał Rosjan do przeprowadzenia efektywnych, szeroko zakrojonych operacji ofensywnych na Ukrainie jest problem z brakiem amunicji.

"Rosjanie chcą wyrwać serce Ukrainy"

Miasto Bachmut jest kluczem do zdobycia Donbasu, który jest tym dla Ukrainy, czym Śląsk dla Polski. Jest centrum gospodarczo-przemysłowym, sercem Ukrainy. Rosjanie chcą to serce temu państwu wyrwać - powiedział Polskiej Agencji Prasowej gen. Waldemar Skrzypczak.

Skrzypczak podkreślił, że od początku operacji założeniem rosyjskiej armii było zdobycie tego regionu. Jak dodał, w tym celu Rosja prowadziła natarcie z Iziumu na Słowiańsk i Kramatorsk w celu "odcięcia Donbasu od połączenia z zachodem". Kiedy ta operacja się nie udała, Rosjanie przerzucili swoje siły na wschód i zmienili kierunek natarcia - zaznaczył.

IAR/PAP/ho

Polska przedstawiła KE propozycje ws. KPO. Szymon Szynkowski vel Sęk: kolejny krok został wykonany

02.12.2022 09:15
Polska przedstawiła Komisji Europejskiej propozycje, które mają utorować drogę do odblokowania pieniędzy z KPO i liczy na odpowiedź w przyszłym tygodniu. Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział o tym w Brukseli po rozmowach z komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem. Minister nie chciał mówić o szczegółach ani o tym, kiedy będzie możliwe porozumienie i jak duży został zrobiony do tej pory postęp.

Biden gotowy spotkać się z Putinem. Postawił twardy warunek

02.12.2022 08:30
Prezydent Joe Biden zadeklarował, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie. Amerykański przywódca przyjął w Białym Domu prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Ukraina była jednym z głównych tematów rozmów.

Szef dyplomacji UE przyznaje: Ukraina zasłużyła na wejście do Unii Europejskiej

02.12.2022 10:20
- Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w czwartek w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Most energetyczny Polska-Ukraina powstanie w przyszłym roku, jeśli nie przeszkodzą ataki Rosji

02.12.2022 12:16
Połączenie Rzeszów-Chmielnicki między Polską a Ukrainą może być gotowe do pracy w pierwszym kwartale 2023 roku, ale wiele zależy od sytuacji nad Dnieprem. Ukraińcy chcieli eksportować energię, ale przez ataki rosyjskie są zmuszeni do importu. Te ataki mogą także utrudnić prace przy moście energetycznym polsko-ukraińskim.