Redakcja Polska

"Welt": wizyta prezydenta USA w Polsce pokazuje, jak zmienił się układ sił w UE

21.02.2023 23:11
- Wizyta na wschodniej flance NATO pokazuje, że prezydent USA dostrzega zmieniony układ sił w UE. W drodze do Polski po prostu przeleciał nad Paryżem i Berlinem - zauważa we wtorek portal dziennika "Welt" w kontekście wizyty Joe Biden w Warszawie. Dziś Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników dla USA - stwierdza.
Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie do narodu polskiego w Arkadach Kubickiego
Prezydent USA Joe Biden wygłosił przemówienie do narodu polskiego w Arkadach KubickiegoPAP/Radek Pietruszka

Prezydent Biden "nie przyjechał do Warszawy tylko dla ładnych zdjęć - nawet jeśli Polacy zgotowali mu oszałamiające przyjęcie (...) przed wspaniale oświetlonym warszawskim Zamkiem Królewskim. (...) Jego druga wizyta w Polsce w ciągu niespełna roku ma także duże znaczenie symboliczne: symbolizuje fakt, że od 24 lutego 2022 r. układ sił w UE przesunął się z zachodu na wschód".

Jednocześnie wizyta Bidena "bardzo wzmacnia status Polski jako sojusznika i uznaje rolę Polski jako militarnej wagi ciężkiej w Europie i państwa frontowego. Sam Biden, ale także amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski, kilkakrotnie podkreślali podczas wizyty osiągnięcia Polaków w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Według Bidena, Polska przyjęła 1,5 mln osób. Ludzie "otworzyli swoje serca i domy".

"Poza tym żaden inny kraj NATO nie zbroi się obecnie tak bardzo jak Polska" - zauważa "Welt".

"Dziś Polska jest jednym z najważniejszych sojuszników dla USA. W zakresie polityki bezpieczeństwa państwo frontowe, jakim jest Polska, będzie prawdopodobnie odgrywało coraz większą rolę. Bo mało kto wierzy, że Rosja wkrótce porzuci swoje wrogie stanowisko wobec Zachodu" - pisze portal.


PAP/ho

Premier Litwy dla Polskiego Radia: wizyta Joe Bidena świadczy o silnym poparciu dla Ukraińców

21.02.2023 13:20
Premier Litwy Ingrida Šimonytė powiedziała, że przy okazji wizyty w Polsce można było spodziewać się wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Kijowie. W wywiadzie udzielonym litewskiemu korespondentowi Polskiego Radia, Kamilowi Zalewskiemu, szefowa litewskiego rządu podkreśliła, że jest to wyraźny sygnał wsparcia Ukrainy. - Fakt, że prezydent Biden pojechał do Kijowa, po prostu świadczy o bardzo silnym i niekwestionowanym poparciu dla Ukrainy, dla narodu ukraińskiego, dla ukraińskich władz, a także dla ukraińskich żołnierzy, którzy teraz walczą na froncie - mówiła premier Litwy.

Prezydent Andrzej Duda: wizyta Joe Bidena to ważny znak bezpieczeństwa i odpowiedzialności USA

21.02.2023 15:50
- Pańska wizyta to ważny znak bezpieczeństwa. To sygnał odpowiedzialności USA za bezpieczeństwo świata i Europy - powiedział, zwracając się do Joe Bidena, Andrzej Duda. Prezydenci podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozmawiali przede wszystkim o wojnie na Ukrainie oraz o sytuacji w naszym regionie.

Joe Biden w Warszawie: będziemy bronić suwerenności i demokracji. Rosja zapłaci cenę za zbrodnie

21.02.2023 21:00
Rok temu świat stanął przed możliwością upadku Kijowa. Teraz, po powrocie z Kijowa, mogę zapewnić, że Kijów się trzyma, dumnie trzyma głowę wysoko, a przede wszystkim jest wolny - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Arkadach Kubickiego.

Marcin Przydacz o przemówieniu Bidena: najważniejsze było potwierdzenie art. 5 Traktatu NATO

21.02.2023 22:41
- W przemówieniu prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie najważniejsza była gwarancja bezpieczeństwa związana z potwierdzeniem art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi, że zbrojna napaść na jedną ze stron będzie uznana za napaść przeciwko wszystkim - powiedział we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.