Redakcja Polska

Trwają krwawe walki o Bachmut. "Sytuacja jest podobna do piekła"

06.03.2023 08:55
Zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej porucznik Wołodymyr Nazarenko powiedział w niedzielę dla CNN, że wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kluczową drogą do Bachmutu. O miasto to od miesięcy toczą się ciężkie walki.
Zastępca dowódcy Gwardii Narodowej: kontrolujemy kluczową drogę do Bachmutu
Zastępca dowódcy Gwardii Narodowej: kontrolujemy kluczową drogę do BachmutuPAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT

- Siły zbrojne Ukrainy utrzymują kontrolę nad autostradą Bachmut - Kostantynówka, jest ona dość stabilna. Sytuacja wokół Bachmutu i okolic jest bardzo podobna do piekła, podobnie jak na całym froncie wschodnim - powiedział Nazarenko.

Trasa Bachmut - Kostantynówka jest ważna dla zaopatrzenia miasta.

Porucznik podkreślił, że po stronie ukraińskiej nie doszło do "zmian taktycznych". - Wróg szuka słabych punktów, stara się odwrócić uwagę naszych sił, łączy różne metody i taktyki. Ale poniosą porażkę - powiedział Nazarenko, odrzucając jednocześnie założenie, że Ukraińcy mogą opuścić miasto.

- Nie ma żadnej dywersji. Wręcz przeciwnie, przybywają nowe rezerwy, aby utrzymać obronę. Cały obszar działań wojennych jest pod chaotycznym ostrzałem, ale są połączenia z miastem, są trasy, które nie są zablokowane - powiedział porucznik.

W sobotę Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, potwierdził, że siły ukraińskie broniące Bachmutu nadal są w mieście i utrzymują obronę.

Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.


IAR/PAP/dad

Rosja po raz kolejny zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu

04.03.2023 10:30
Delegacja rosyjska celowo spowalnia inspekcję statków przewożących ukraińskie zboże przez Morze Czarne w ramach „porozumienia zbożowego”, mówi odeski deputowany Anatolij Urbański.

Polska popiera utworzenie Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie

05.03.2023 08:45
"Ściganie sprawców zbrodni międzynarodowych popełnionych w i przeciwko Ukrainie (...) jest niezbędne dla pokazania, że prawo międzynarodowe nie pozwala na bezkarność" - podkreśla Ministerstwo Spraw Zagranicznych w swoim oświadczeniu.

Prezydent Duda na konferencji ONZ: rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna

05.03.2023 16:45
Podczas debaty generalnej na V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych w Katarze prezydent mówił, że Rosjanie chcą podbijać i wyzyskiwać sąsiadów, co jest kontynuacją historycznego kolonializmu.