Redakcja Polska

Rosyjski atak na Zaporoże. Ostrzelano budynki mieszkalne - są ofiary

22.03.2023 14:08
Jak poinformowały władze Zaporoża, jedna osoba zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału domów mieszkalnych w mieście. Rannych jest co najmniej 25 osób.
Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Jedna osoba nie żyje
Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Jedna osoba nie żyjeSTRINGER / Reuters / Forum & Nexta/Twitter

W środę rosyjskie wojska ostrzelały Zaporoże. Świadkowie powiadamiali o kilku seriach eksplozji w tym mieście na południu Ukrainy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził na Twitterze, że "Rosja ze zwierzęcą brutalnością ostrzeliwuje miasto".


Według relacji w kanałach w Telegramie w mieście słychać było kilka głośnych odgłosów eksplozji. Pojawiły się doniesienia o bezpośrednich trafieniach w budynki mieszkalne i pożarach.

"Niestety, jedna ciężko ranna osoba zmarła" – poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża.

W szpitalach jest 25 osób, z tego trzy są w stanie ciężkim, a 19 – w średnio ciężkim. Wcześniej Kurtiew podał, że "pod ostrzał trafiły dwa ośmiopiętrowe bloki mieszkalne". Wśród rannych jest dwoje dzieci w wieku siedmiu i dziewięciu lat.Na miejscu ataków trwa operacja ratunkowa. 

Nocny atak dronami

Nocą Rosja zaatakowała cele na Ukrainie irańskimi dronami Shahed-136. Mimo tego, że Ukraińcy zestrzelili 16 z 21 maszyn, w wyniku ataku dronem zniszczony został internat w obwodzie kijowskim.

Zginęły co najmniej 3 osoby.

Posłuchaj
00:49 12263776_1.mp3 Rosyjski atak dronami. Relacja Pawła Buszki (IAR) 

IAR/PAP/dad

Zatrzymania rosyjskich szpiegów w Polsce. Stanisław Żaryn: przygotowywali się do dywersji

22.03.2023 11:11
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśnił, że "zatrzymani przez polskie służby członkowie siatki szpiegowskiej działającej na rzecz Rosji przygotowywali się do fizycznego destabilizowania szlaków transportowych. Ta sprawa była zbyt poważna, żebyśmy mogli ich tylko obserwować".

Nord Stream 2 jest dziś powodem wstydu. Niemieccy politycy przerzucają się odpowiedzialnością

22.03.2023 12:08
Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dot. budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.

Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia

22.03.2023 13:52
Z myślą o ubogich, siostry albertynki budują Dom Miłosierdzia we Lwowie. Przytulisko dla kobiet w tym trudnym wojennym czasie ma stać się schronieniem dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. Budynek będzie składał się z trzech części: przytuliska dla kobiet, domu dla sióstr oraz kościoła.