Redakcja Polska

"Paczka dla Bohatera". W całym kraju 2 tysiące wielkanocnych paczek dla weteranów

01.04.2023 12:55
To kulminacja akcji Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera". Wolontariusze organizacji podkreślają, że to nie tylko gest wsparcia, ale przede wszystkim okazja do spotkania z tymi, którym zawdzięczamy wolną Polskę
Audio
  • Paczka dla Bohatera - w całym kraju 2 tysiące wielkanocnych paczek dla weteranów [posłuchaj]
Akacja Paczka dla Bohatera
Akacja "Paczka dla Bohatera"Twitter/Paczka dla bohatera

Gest wsparcia, wyraz pamięci i okazja do spotkania - tak o akcji "Wielkanocna Paczka dla Bohatera" mówią jej organizatorzy. W całym kraju wolontariusze Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" przekażą weteranom walk o niepodległość około dwóch tysięcy wielkanocnych zestawów z kartkami świątecznymi i najpotrzebniejszymi artykułami.

Główna część akcji odbędzie się w ten weekend. Paczki trafią do kombatantów II wojny światowej, żołnierzy antykomunistycznego podziemia, osób represjonowanych w PRL i weteranów rannych na misjach pokojowych. 

"Chcemy wspierać kombatantów, pokazać, że o nich pamiętamy, (...) oczywiście dla niektórych ta paczka stanowi jakieś wsparcie materialne, to dla nas jest ona takim pretekstem, by po prostu odwiedzić weteranów, spotkać się z nimi przed świętami, porozmawiać i dać trochę radości" - powiedział Polskiemu Radiu wiceprezes Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" Piotr Zarzycki.

Akcja to niesamowite doświadczenie dla wolontariuszy. "Dla nas to przede wszystkim żywa lekcja historii i możliwość poznania tych ludzi, którzy doświadczyli gdzieś sytuacji, których my nigdy nie chcielibyśmy doświadczyć. Oni są dla nas takim drogowskazem, można powiedzieć też, że są naszymi przyjaciółmi. Odwiedzamy ich nie tylko podczas takich akcji, z wieloma osobami staramy się utrzymywać stały kontakt i pomagać w codziennych potrzebach" - podkreślił Piotr Zarzycki. 

W wielkanocnych pakunkach znajdą się artykuły higieny osobistej , koce, ręczniki, ozdoby świąteczne, słodycze oraz kartki z życzeniami wielkanocnymi.

Tylko w Warszawie zostanie rozwiezionych około 150 paczek, otrzymają je powstańcy warszawscy. W stolicy akcję wesprze Wojskowa Akademia Techniczna.

IAR/ks

Dramatyczna sytuacja rodzin na Ukrainie. Wolontariusze: dzieci miesiącami żyją w piwnicach

30.03.2023 12:13
"The Guardian" podał, że w pobliżu frontu nadal przebywają tysiące ukraińskich dzieci. Z kolei pomagający wolontariuszom cywile relacjonują, że nie wszyscy mieszkańcy przyfrontowych miast Ukrainy zdecydowali się na ewakuację; niektóre rodziny zostały i miesiącami ukrywają swoje dzieci w piwnicach, by nie wpadły w ręce Rosjan.

W prestiżowym muzeum w Barcelonie otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny"

31.03.2023 16:25
30 marca w Barcelonie w budynku Museu Nacional d’Art de Catalunya, zlokalizowanym w zbudowanym na Wystawę Światową 1929 r. Pałacu Narodowym, otwarto wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". Ta wyjątkowa wystawa została zrealizowana w ramach wspólnego polsko-ukraińskiego projektu Archiwów Państwowych i inicjatywy "Mom I see war". Mottem projektu jest sentencja pedagoga Janusza Korczaka "Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi".

Z inicjatywy Polski w Radzie UE w Brukseli wystawa na temat zbrodni w Buczy

31.03.2023 15:20
W Brukseli z inicjatywy Polski, w siedzibie Rady Unii Europejskiej otwarta została wystawa poświęcona zbrodniom w podkijowskiej Buczy w pierwszą rocznicę jej wyzwolenia. Odkryte tam masowe groby cywilów ze śladami tortur i ciała ludzi znalezione na ulicach sprawiły, że Bucza stała się symbolem rosyjskiego okrucieństwa i zbrodni wojennych, popełnianych na Ukrainie.