Redakcja Polska

Mularczyk z wizytą w Berlinie. "Oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar"

23.05.2023 14:40
Wiceszef MSZ RP Arkadiusz Mularczyk przebywał z wizytą w Berlinie, gdzie w poniedziałek spotkał się z niemieckimi politykami. - Zwróciliśmy uwagę stronie niemieckiej, że oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar - powiedział polski dyplomata o mającym powstać w Berlinie pomniku polskich ofiar niemieckiej okupacji.
Wiceszef MSZ Mularczyk: zwróciliśmy uwagę stronie niemieckiej, że oprócz rozmów o odszkodowaniach, ważne jest upamiętnienie polskich ofiar
Wiceszef MSZ Mularczyk: zwróciliśmy uwagę stronie niemieckiej, że oprócz rozmów o odszkodowaniach, ważne jest upamiętnienie polskich ofiarPAP/Mateusz Marek

- Poruszaliśmy temat mającego powstać w Berlinie pomnika polskich ofiar niemieckiej okupacji podczas spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. W kontekście rozmów o odszkodowaniach, zadośćuczynienia za wojnę, wspominaliśmy również o bardzo powolnym postępie, a właściwie braku postępu przy budowie pomnika - stwierdził wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk. "Zwróciliśmy uwagę stronie niemieckiej, że oprócz rozmów o odszkodowaniach ważne jest upamiętnienie polskich ofiar".

- Myślę, że ten sygnał dotarł do wielu parlamentarzystów i mam takie przekonanie, że dotrze on również do pani minister ds. kultury Claudii Roth i prace zostaną przyspieszone - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. - Tym bardziej, że wiemy, że pani minister niebawem przyjedzie do Polski, na spotkanie w Ministerstwie Kultury. Również ja zaprosiłem panią minister na spotkanie do MSZ, więc liczę, że ta nasza dyplomatyczna aktywność i zachęcanie Niemiec do większej empatii do strony polskiej spowoduje, że Niemcy znacznie intensywniej przystąpią do projektowania i budowy tego pomnika - mówił.

"Wśród Niemców wiedza jest stosunkowo niewielka"

Zapytany o reakcje na polską akcję informacyjną dotyczącą strat wojennych wiceminister Mularczyk przyznał, że "reakcją jest przede wszystkim zdziwienie, szok, ponieważ dużo ludzi kompletnie nie ma pojęcia o tym, jak wyglądała agresja i okupacja niemiecka. Zwłaszcza wśród Niemców ta wiedza jest stosunkowo niewielka".

- Dlatego traktujemy nasze akcje informacyjne jako element pewnego rodzaju edukacji, informacji, ale też swoistej presji moralnej na polityków niemieckich, którym się wydaje, że sprawa jest już dawno załatwiona i uregulowana. My im udowadniamy, że tak nie jest - powiedział Arkadiusz Mularczyk.
- Nie ma żadnej umowy bilateralnej między Polską i Niemcami, zamykającej kwestię wojny. Obywatele polscy nie mają drogi sądowej dochodzenia roszczeń. Pokazujemy im elementarne zasady braku praworządności w relacjach polsko-niemieckich. Myślę, że nie jest to dla nich wiedza miła, a raczej przykra i smutna - zauważył wiceszef MSZ.

- Ten temat podnosimy od wielu miesięcy i mam nadzieję, że powoli będzie to przynosiło efekty. Padają już konkretne propozycje możliwych wspólnych przedsięwzięć, inwestycji. Oceniam, że te kilka miesięcy naszej ciężkiej pracy tu w Berlinie, ale też na świecie - bo i ze świata te informacje spływają do Niemiec, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, którym zależy, żeby była jedność na linii Warszawa-Berlin-Waszyngton - przynosi wymierne efekty w postaci coraz bardziej konkretnych propozycji współpracy w tym obszarze - stwierdził Arkadiusz Mularczyk w rozmowie z PAP.


PAP/dad

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

21.05.2023 14:53
Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk z wizytą w Berlinie. Tematem rozmów reparacje wojenne

22.05.2023 09:17
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk odbędzie w poniedziałek w Berlinie szereg spotkań z niemieckimi parlamentarzystami. Głównym tematem rozmów będzie kwestia odszkodowań dla Polski za straty wojenne. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Zielenkiewicz.

Arkadiusz Mularczyk: Raport o stratach wojennych trafi na biurka najważniejszych niemieckich polityków

22.05.2023 16:03
Raport o stratach wojennych Polski w wyniku niemieckiej agresji i okupacji trafi na biurka najważniejszych niemieckich polityków. Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozmawia w Berlinie na temat odszkodowań z posłami koalicji i opozycji. Jak powiedział Polskiemu Radiu, raport o stratach wojennych został przetłumaczony na język niemiecki i będzie szeroko kolportowany.

Niemiecki historyk: Niemcy w zdecydowanej większości do końca popierali wojnę

23.05.2023 11:18
Niemcy, nawet jeśli nie w pełni popierali narodowy socjalizm czy Hitlera, do końca w zdecydowanej większości popierali wojnę – mówi prof. Thomas Weber, niemiecki historyk wykładający na Uniwersytecie w Aberdeen.