Redakcja Polska

Polska dostarczy broń dla ukraińskich służb. "Będziemy pomagali w bardzo konkretny sposób"

26.06.2023 14:06
Niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW Ukrainy, które walczą na froncie z Rosją - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką. Minister zapowiedział też wsparcie dla rannych i dla szpitali blisko frontu.
Minister Kamiński: niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW Ukrainy
Minister Kamiński: niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla służb podległych MSW UkrainyTwitter.com/@MSWiA_GOV_PL

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy, a także szefowie podległych im służb spotkali się w poniedziałek w Rzeszowie. Szef polskiego MSWiA podkreślił po spotkaniu, że siły zbrojne Ukrainy walczące z Rosją na froncie to nie tylko armia, ale także bardzo duża grupa funkcjonariuszy podległych MSW Ukrainy, w tym żołnierze Gwardii Narodowej, policjanci czy strażnicy graniczni.

- Właśnie tym formacjom będziemy pomagali w sposób bardzo konkretny. W tym momencie najważniejsza jest broń. Niedługo rozpoczynamy dostawy broni dla Gwardii Narodowej Ukrainy, dla brygad szturmowych ukraińskiej policji i służby granicznej. To będą tysiące karabinów maszynowych, miliony sztuk naboi, które pozwolą efektywnie walczyć obrońcom wolności Ukrainy, obrońcom wolności Europy - poinformował szef MSWiA.

Polskie wsparcie dla Ukrainy

Mariusz Kamiński zapowiedział też wsparcie w leczeniu rannych. Żołnierze walczący na froncie, jak wyjaśnił, będą mogli liczyć na pomoc w szpitalach podległych polskiemu resortowi. - Mamy przygotowany cały czas w dyspozycji pociąg sanitarny, który będzie odbierał rannych funkcjonariuszy ukraińskich ze Lwowa i będzie dystrybuował tych rannych na terenie Polski w szpitalach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - powiedział minister.

Szef MSWiA zapowiedział też wsparcie sprzętem medycznym dla szpitali podległych ukraińskiemu MSW. - Szczególna pomoc będzie dedykowana dla szpitali blisko frontu w Charkowie i w Chersoniu - zaznaczył. - Będziemy również budowali i wspierali sprzętowo polowe szpitale, które będą przeznaczone dla funkcjonariuszy Gwardii Narodowej Ukrainy, dla policjantów ukraińskich i strażników granicznych, którzy odniosą rany w trakcie walk - powiedział.

"Putin nie wybacza zdrajcom". CNN: możliwe, że niedługo usłyszymy o śmierci Prigożyna na Białorusi

25.06.2023 13:16
- Władimir Putin nie wybacza zdrajcom, dlatego możliwe, że niedługo usłyszymy o śmierci Jewgienija Prigożyna na Białorusi - oceniła Jill Dougherty, była szefowa biura CNN w Rosji, komentując sobotni bunt właściciela najemniczej Grupy Wagnera przeciwko Kremlowi.

Sukces misji inwestycyjnej. Kanadyjskie firmy lotnicze, technologiczne i energetyczne interesują się Polską

25.06.2023 17:08
Kanadyjskie branże lotnicza i technologiczna są zainteresowane współpracą z Polską. Możliwościom współpracy przygląda się też sektor energetyczny i motoryzacyjny.

Przerwany bunt Prigożyna. Szef NATO: Putin popełnił wielki, strategiczny błąd

26.06.2023 12:09
- Monitorujemy sytuację w Rosji - powiedział przebywający w Wilnie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jego wizyta na Litwie związana jest z przygotowaniami do lipcowego szczytu, który odbędzie się w tym kraju.