Redakcja Polska

Prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej w Puźnikach w powiecie buczackim

08.07.2023 08:15
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają prace poszukiwawcze szczątków ofiar zbrodni wołyńskiej. 
Audio
  • Ukraina: premier Morawiecki na Wołyniu apelował o godny pochówek ofiar Rzezi Wołyńskiej [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneBy Leon Popek - Prywatna kolekcja, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16630974

"W nocy z 12 na 13 lutego 1945 banda UPA dowodzona przez Petro Chamczuka zamordowała tam około 100 Polaków - głównie kobiet i dzieci" - napisał szef polskiego rządu. Ze strony polskiej poszukiwania prowadzą m. in. eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz IPNu. Przebadano już ponad hektar terenu, wykonano ponad 500 odwiertów i 80 odkrywek. "By przyspieszyć prace i niczego nie przeoczyć używany jest najnowocześniejszy dostępny sprzęt - georadary i sondy magnetometryczne oraz detektory metalu. Prace trwają i będą kontynuowane do skutku!" - zapowiedział premier. 

Mateusz Morawiecki, który rano oddał hołd Polakom, pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich cywilów między innymi w miejscowościach Ostrówki i Kuźniki, podkreślił, że aby zbudować wspólną przyszłość musimy uporządkować bolesną przeszłość. "Wołyń to niezamknięta rana w historii dwóch narodów. Wołyń to ludobójstwo. Musimy się z nią zmierzyć - odważnie stanąć w prawdzie, pamiętać o tym, kto był katem, a kto ofiarą. Ale w taki sposób, by Zbrodnia Wołyńska nie zniszczyła tego, co zbudowała polsko-ukraińska solidarność" - napisał premier. Poinformował, że to jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych kwestii, nad którą od dawna pracuje polski rząd, prezydent, niezliczona ilość polskich i ukraińskich historyków i dyplomatów. 

"Jednocześnie to bardzo wrażliwe pole do ataków osób, środowisk i państw, które pojednania i rozliczenia nie chcą, albo nie służy to ich interesom. Tutaj postawię kropkę. Teraz, po 80 latach od Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku, rodziny wołyńskie, a za nimi my, wszyscy Polacy, wołamy o odnalezienie miejsc spoczynku naszych przodków, by wyprawić im godny pochówek. Tak wrażliwa i ważna kwestia wymaga czasu. Cały czas posuwamy się naprzód. (...) Czas na pojednanie, ale nie zapomnienie! Czas na prawdę! Niech prawda o Zbrodni Wołyńskiej będzie naszym mostem do przyszłości, który zbudujemy nad potokiem nienawiści." - napisał Mateusz Morawiecki.

IAR/ks

Msza święta w Hucie Stepańskiej rozpoczęła na Ukrainie obchody 78. rocznicy zbrodni wołyńskiej

11.07.2021 08:30
W Hucie Stepańskiej na Ukrainie oddano hołd Polakom pomordowanym w czasie zbrodni wołyńskiej. Zapalono znicze i modlono się w ich intencji. Mszę świętą w ich intencji odprawił biskup łucki Witalij Skomarowski. Msza rozpoczęła dwudniowe obchody 78. rocznicy ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Ukraińską Powstańczą Armię. W Hucie Stepańskiej w lipcu 1943 roku w wyniku ataków UPA zginęło około sześciuset Polaków.

Prezydent: wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom

11.07.2021 10:22
"Wolna Polska składa dziś hołd swoim zabitym córkom i synom. Pamiętamy o wszystkim, co ich spotkało, aby z historii wyciągać wnioski na przyszłość" - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Wicemarszałek Gosiewska: wyjazd na Wołyń to dla mnie pielgrzymka, próba odmodlenia zła

12.07.2021 09:50
Wyjazd na Wołyń jest dla mnie pielgrzymką i próbą odmodlenia zła - powiedziała polskim dziennikarzom w Dąbrowicy na zachodzie Ukrainy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska. Nasze państwo jest zobowiązane walczyć o pamięć, my wszyscy jesteśmy to winni tym, którzy tu kiedyś żyli - dodała.

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

21.05.2023 14:53
Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.