Redakcja Polska

ISW: Grupa Wagnera najprawdopodobniej zastępuje siły rosyjskie w szkoleniu armii białoruskiej

01.08.2023 08:43
Najemnicza Grupa Wagnera zapewne zastępuje armię rosyjską jako główny partner szkolący żołnierzy białoruskich – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Ambasador ONZ o ewentualnym ataku Grupy Wagnera. Potraktujemy to jako atak Rosji
Ambasador ONZ o ewentualnym ataku Grupy Wagnera. "Potraktujemy to jako atak Rosji"AA/ABACA / Abaca Press / Forum

Jak podkreśla ISW, resort obrony Białorusi podał 30 lipca, że bojownicy Grupy Wagnera prowadzą szkolenie na szczeblu kompanii z żołnierzami białoruskich brygad zmechanizowanych i obejmuje ono ćwiczenia taktyczne dla piechoty, skoncentrowane na ukrywaniu wielkości sił przed dronami oraz koordynację pomiędzy plutonami, kompaniami i brygadami. Według doniesień, podczas szkolenia białoruska piechota ćwiczyła atak przy wsparciu czołgów i artylerii.

Nowa rola Grupy Wagnera w szkoleniu żołnierzy białoruskich na szczeblu kompanii jest istotna, gdyż zwykle szkolenie takie prowadzili wojskowi rosyjscy - zauważa ISW.

Amerykański think tank pisze też, że rosyjskiemu ministerstwu obrony prawdopodobnie udało się zwerbować pewną liczbę najemników z Grupy Wagnera po nieudanym czerwcowym buncie jej właściciela Jewgienija Prigożyna, choć ten polecił bojownikom udać się na Białoruś do 5 sierpnia. 30 lipca sam Prigożyn przyznał, że pewna liczba najemników zgodziła się przejść na służbę w siłach rosyjskich, zapewne podległych resortowi obrony.

Prigożyn powiedział też, że Grupa Wagnera nie werbuje już nowych bojowników w Rosji, gdyż dysponuje obecnie wystarczającymi rezerwami. ISW podkreśla, że przyczyna wstrzymania werbunku jest jednak niejasna, ponieważ na początku lipca były doniesienia o kontynuowaniu rekrutacji. Kreml mógł niedawno zakazać Grupie Wagnera werbunku w Rosji, a Prigożyn informując o jego przerwaniu może po prostu starać się zachować twarz – ocenia ISW.


IAR/PAP/dad

Węgry ramię w ramię z Rosją. Fidesz zbojkotował głosowanie w sprawie rozszerzenia NATO

31.07.2023 16:05
Posłowie rządzącej Węgrami koalicji Fidesz-KDNP zbojkotowali nadzwyczajne posiedzenie parlamentu. Wobec braku kworum nie udało się głosować wniosku o zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO.

Koniec remontu. Dworzec Główny w Gdańsku dostępny dla pasażerów

31.07.2023 15:40
To była jedna z największych inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Pochłonęła 110 mln zł i trwała cztery lata. Budynek Dworca Głównego w Gdańsku jest już dostępny dla podróżnych. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Przedłużający się remont powodował utrudnienia i ograniczenia.

Wzrósł bilans rosyjskiego ataku na Krzywy Róg. Rakiety uderzyły tam w wieżowiec

31.07.2023 17:22
Do 53 wzrosła liczba rannych po rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg w centralnej Ukrainie – powiadomiły władze regionu. Dotychczas wiadomo o czterech ofiarach śmiertelnych tego ataku na cele cywilne – budynek mieszkalny i placówkę oświatową. - Zabili cztery osoby. Rannych jest już 53. Pięcioro z nich to dzieci - powiadomił Serihj Łysak, szef władz obwodu dniepropietrowskiego.