Redakcja Polska

Polscy żołnierze pojadą do Słowenii usuwać skutki powodzi

09.08.2023 13:01
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przygotowuje się do wysłania do Słowenii żołnierzy. Oddziały inżynieryjne będą wspierać naszych sojuszników w usuwaniu skutków powodzi, która nawiedziła ten kraj.
Audio
  • Polscy żołnierze pojadą do Słowenii usuwać skutki powodzi. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Słowenia: zniszczenia po przejściu powodzi
Słowenia: zniszczenia po przejściu powodziPAP/EPA/MAX SLOVENCIK

Decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy podjął wczoraj wieczorem minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przekazał, że skierujemy do Słowenii wojska inżynieryjne wraz ze sprzętem.

Podpułkownik Magdalena Busz z biura prasowego Dowództwa Generalnego powiedziała IAR, że właśnie trwają przygotowania do wysłania żołnierzy na misję. Jeszcze dziś do Słowenii poleci grupa rekonesansowa, która ustali ilu ludzi i jaki sprzęt zabrać do działań.

Polscy żołnierze będą usuwać skutki powodzi oraz budować tymczasowe mosty i przeprawy drogowe. Słowenia od kilku dni zmaga się ze skutkami katastrofalnej powodzi.

Rząd w Lublanie wystąpił do Europy o pomoc. Potrzebni są ludzie i specjalistyczny sprzęt. Dziś do stolicy Słowenii przyjedzie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Słowenia

Wojna na Ukrainie. Szef MSZ: Polska nie może godzić się na "pokój za ziemię", bo to nie nasza ziemia

09.08.2023 10:39
Polska nie może się godzić na "pokój za ziemię", bo przede wszystkim nie jest to polska ziemia, a uznając suwerenność Ukrainy, prawo Ukrainy do samoobrony, tę sprawę całkowicie zostawiamy decyzjom władz ukraińskich - mówił w środę w Radiu Wnet szef MSZ Zbigniew Rau.

Niemcy przedłużą stacjonowanie Patriotów w Polsce

09.08.2023 11:48
Rząd w Berlinie zaoferował Polsce przedłużenie stacjonowania wyrzutni Patriot w Polsce. Potwierdził to dziś szef niemieckiego MON Boris Pistorius.

Litwa ostrzega obywateli wyjeżdżających na Białoruś: białoruskie służby werbują podróżnych

09.08.2023 12:37
Litwa instaluje na swoich przejściach granicznych z Białorusią specjalne tablice informacyjne. Mają one przypominać, że wyjazd do tego kraju może narażać ich na niebezpieczeństwo oraz próbę werbunku ze strony białoruskich służb bezpieczeństwa. Litwini podróżują na Białoruś nie tylko w celach służbowych, wielu z nich ma tam rodziny.