Redakcja Polska

Serwis X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji. Jest raport Komisji Europejskiej

26.09.2023 15:15
Portal X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. Tak uważa Komisja Europejska, która opublikowała raport na temat walki z fake newsami w sieci.
Od poniedziałku (24.07) Twitter zmienił swoje logo na białą literę X
Od poniedziałku (24.07) Twitter zmienił swoje logo na białą literę XAlejandro_Munoz/Shutterstock

Bruksela wezwała dziś do zdecydowanych działań w tej sprawie. Apel skierowała do dużych firm internetowych, również mniejszych lub specjalistycznych platform, do branży reklamy internetowej, oraz dostawców technologii reklamowych. 44 kluczowe firmy jak Google, TikTok, czy Microsoft to sygnatariusze ogólnounijnego kodeksu postępowania, którzy zobowiązali się do walki z dezinformacją. Twitter w maju opuścił ten sojusz.

Posłuchaj
00:55 12571942_1.mp3 KE - X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Przykładów nasilającej się dezinformacji Kremla w Unii jest coraz więcej - podkreśliła wiceprzewodnicząca Komisji przedstawiając szczegóły raportu. - Rosja zatruwa przestrzeń informacyjną półprawdami i kłamstwami. To wielomilionowa broń masowej manipulacji - powiedziała Vera Jourova. Apelowała do wszystkich o zwiększenie wysiłków w walce z rosyjską dezinformacją zwłaszcza w związku z prowadzoną przez Rosję wojną na Ukrainie i przyszłorocznymi wyborami do Europarlamentu. - Kreml wykorzystuje bomby walcząc na Ukrainie, ale też walczy słowami docierając do Unii Europejskiej - dodała wiceszefowa Komisji.

Vera Jourova wytknęła palcem platformę Muska, która nie dokłada starań, by rosyjską dezinformację zwalczać. Podała też przykłady udanych działań, między innymi Google poinformował, że od stycznia do kwietnia YouTube zamknął ponad 400 kanałów szerzących dezinformację sponsorowaną przez rosyjską Agencję Badania Internetu, czyli fabrykę trolli.


IAR/dad

Ukraińskie wojska znów przeprowadziły atak rakietowy na rosyjskie dowództwo

26.09.2023 13:11
Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na rosyjskie dowództwo w obwodzie chersońskim. To kolejny taki udany ostrzał w ostatnim czasie. W zeszłym tygodniu ukraińskie rakiety spadły też na sztab Floty Czarnomorskiej w okupowanym Sewastopolu.

Śmigłowce Apache dla polskiego wojska. Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami

26.09.2023 13:32
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w poniedziałek w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. Błaszczak zapowiedział, że m.in. dzięki zakupowi 96 Apachy polskie Wojska Lądowe będą najsilniejsze w Europie.