Redakcja Polska

Ambasador Ukrainy w Polsce: spór zbożowy nie wpłynie na stosunki Kijowa i Warszawy

30.09.2023 12:00
"Nie ma nic, co mogłoby zakłócić lub podważyć mocny fundament naszej przyjaźni i braterstwa z Polską, bo na straży tych stosunków stoją społeczeństwa polskie i ukraińskie” - powiedział Wasyl Zwarycz.
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz PAP/Paweł Supernak

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz uważa, że spór między obydwoma krajami dotyczący ograniczeń na ukraińskie produkty rolne nie będzie miał wpływu na stosunki dwustronne, a strony są gotowe go rozwiązać. Ambasador mówił o tym w wywiadzie dla Ukraińskiego Radia, a jego słowa cytuje portal Ukraińska Prawda. 

"Nie ma nic, co mogłoby zakłócić lub podważyć mocny fundament naszej przyjaźni i braterstwa z Polską, bo na straży tych stosunków stoją społeczeństwa polskie i ukraińskie” - powiedział Wasyl Zwarycz. "Te dyskusje, które obecnie toczą się w sferze gospodarczej, to tylko niewielka część tego, co dzieje się w stosunkach między Ukrainą a Polską. A zdecydowana większość spraw naprawdę rozwija się bardzo pozytywnie” - powiedział ukraiński ambasador. Jego zdaniem rozwiązanie sporu zbożowego wymaga przede wszystkim dobrej woli do konstruktywnego dialogu. Wasyl Zwarycz uważa, że zarówno Ukraina, jak i Polska ją posiadają i przypomina przy tym ostatnią rozmowę ministrów rolnictwa obu krajów. 

"Mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia i temat ukraińskiego zboża nas nie podzieli. A my będziemy jedynie współpracować, aby wypracować wspólny mechanizm działania dziś i w przyszłości” - powiedział ambasador Ukrainy w Polsce.

IAR/ks

Minister rolnictwa Robert Telus apeluje do Ukrainy o wycofanie skargi na Polskę do WTO

27.09.2023 10:21
- Nasze stanowisko jest twarde, na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Zaapelował do Ukrainy, by wycofała skargę na Polskę do WTO. Zaznaczył też, że jest zadowolony ze spotkania ze stroną ukraińską.

Bruksela: na wniosek Polski dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE

27.09.2023 11:50
Późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska.

Szef NATO w Kijowe o postępach ukraińskiej ofensywy

28.09.2023 15:24
Sekretarz generalny NATO złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z uznaniem mówił o postępach ukraińskiej ofensywy

Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie

30.09.2023 08:45
"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Jens Stoltenberg.