Redakcja Polska

Na polsko-białoruskiej granicy wciąż niespokojnie. Nielegalni migranci obrzucili kamieniami patrole

06.10.2023 10:38
Na polsko-białoruskiej granicy wciąż jest niespokojnie. W czwartek 75 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Byli to między innymi obywatele Indii i Syrii. Z nich 13 osób na widok patroli zawróciło na Białoruś.
Straż Graniczna podała, że minionej dobry próbowało się dostać nielegalnie do Polski 75 migrantów
Straż Graniczna podała, że minionej dobry próbowało się dostać nielegalnie do Polski 75 migrantówTT/Straz_Graniczna

W czwartek na odcinku w Narewce grupa cudzoziemców po stronie białoruskiej rzucała kamieniami w patrole polskie. Nikt nie doznał obrażeń - zaznaczyła Straż Graniczna. Za pomocnictwo zatrzymano obywatela Ukrainy.

Codziennie nielegalni migranci próbują sforsować barierę, ukryć się przed patrolami Straży Granicznej i przedostać się przez Polskę do Niemiec. W środę Straż Graniczna ujęła 19 nielegalnych migrantów, którzy mieli rosyjskie wizy. To kolejny dowód, że reżimy białoruski i rosyjski wykorzystują cudzoziemców do organizowania prowokacji na polskiej granicy.


Potwierdzają udział białoruskich służb w tym procederze funkcjonariusze Straży Granicznej Eugeniusz Mieleszko i Jarosław Turkiewicz. - Cały czas jesteśmy obserwowani przez służby białoruskie i to służby białoruskie mówią migrantom, kiedy i w jakim miejscu mają przekroczyć granicę, bo bez ich wiedzy nic tam się nie dzieje - wyjaśniają funkcjonariusze.


Posłuchaj
00:39 12590027_1.mp3 Na polsko-białoruskiej granicy wciąż jest niespokojnie. O szczegółach reporter Polskiego radia Maciej Jastrzębski 

Do prób nielegalnego wtargnięcia na teren Polski dochodzi najczęściej w nocy. - Migranci, gdy już przejdą przez barierę, to uciekają, rozdzielają się na mniejsze grupy i próbują się ukryć - tłumaczą strażnicy graniczni.

Jak podkreślili, zdarza się, że muszą wobec migrantów użyć środków przymusu bezpośredniego, aby chronić własne życie. Nielegalni migranci, którzy próbują forsować polsko-białoruską granicę, to najczęściej obywatele Indii, Iranu, Iraku, Afganistanu i Syrii.IAR/PAP/dad

"To instrument polityki niemieckiej w Polsce". Zbigniew Rau o postawie Donalda Tuska

06.10.2023 09:21
Donald Tusk jest przekonany o wyższości moralnej, intelektualnej i cywilizacyjnej Niemców nad Polakami; przy takim sposobie myślenia zrozumiałe jest, że jego polityka jest instrumentem polityki niemieckiej w Polsce - ocenił w TVP Info szef MSZ Zbigniew Rau.

Łotwa: przemytnicy nielegalnych migrantów zmienili taktykę

06.10.2023 11:30
Osoby, które przemycają migrantów zmieniły taktykę - powiedział dziś rano w łotewskim radiu publicznym minister spraw wewnętrznych Łotwy Rihards Kozlovskis. Ostatniej doby straż graniczna tego kraju zawróciła na Białoruś 85 osób.