Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: Szojgu fałszywie oskarża NATO o przygotowywanie ataku nuklearnego na Rosję

19.10.2023 09:41
"Szojgu fałszywie oskarża NATO o przygotowywanie ataku nuklearnego na Rosję" - ocenił w InfoAlercie na X pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "To typowe kłamstwo kolportowane na potrzeby wewnętrzne" - dodał.
Kolejny atak propagandowy S. Szojgu przeciwko Zachodowi
Kolejny atak propagandowy S. Szojgu przeciwko ZachodowiShutterstock/Drop of Light

"Kolejny atak propagandowy rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu przeciwko Zachodowi - tym razem oskarżył on NATO o przygotowywanie ataku nuklearnego na Rosję" - napisał w czwartek Żaryn. "Szojgu realizuje w ten sposób jednocześnie kilka typowych linii narracyjnych Rosji" - wskazał sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Podał, że z jednej strony wypowiedź rosyjskiego ministra to typowe manipulowanie relacjami NATO-Rosja, by wykazywać, że to jego kraj jest zagrożony agresją Zachodu, który rzekomo szykuje się do ataku. To kolportowane na potrzeby wewnętrzne typowe kłamstwo - przypomniał minister w KPRM.


Stanisław Żaryn zaznaczył, że z drugiej strony działania informacyjne w tym obszarze to utwardzanie "mitu oblężonej twierdzy", którego celem jest utrzymanie Rosjan w poczuciu zagrożenia z zewnątrz. Jako główne źródło zagrożenia wymieniane są NATO, ale też USA, Polska i Wielka Brytania - dodał w serii czwartkowych wpisów.

Pełnomocnik wskazał na trzeci wątek tych wypowiedzi Szojgu - Kreml manipuluje nie tylko Rosjanami, ale także relacjami Zachód-Rosja, pomijając agresywny imperializm, który Moskwa realizuje, a konsekwentnie prezentując kraj jako ofiarę "niesprawiedliwości Zachodu".

Kolportowanie wizji apokalipsy

Według ministra w KPRM jeszcze inną linią narracji ministra obrony Rosji jest próba kolportowania wizji apokalipsy, których Moskwa cynicznie używa, by szantażem nuklearnym wymusić uległość i posłuszeństwo Zachodu wobec Kremla. "Rosja zna podatności Zachodu związane z kwestią broni i skażenia nuklearnego" - przypomniał.

W ocenie Stanisława Żaryna działania informacyjne Szojgu są prowadzone pod dyktat potrzeb propagandowych.

"Kreml obecnie będzie wzmacniał presję, która ma na celu wycofanie zainteresowania Zachodu Ukrainą - po to, by utorować sobie drogę do zwycięstwa nad Ukrainą albo zniszczenia tego kraju" - uważa zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Czwartek to 603. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.


PAP/dad

Brytyjczycy będą szkolić ukraińskich żołnierzy w Rumunii

19.10.2023 14:28
Brytyjski ambasador w Rumunii powiedział, że na początku przyszłego roku brytyjscy eksperci wojskowi będą szkolić Ukraińców w bazach wojskowych w Rumunii. Ma to ułatwić Ukraińcom zdobywanie nowoczesnej wiedzy militarnej.

W rosyjskich szkołach nie będzie egzaminów z języków obcych. "Język angielski jest martwy"

19.10.2023 17:05
W rosyjskich szkołach nie będą przeprowadzane ogólnopaństwowe testy z języków obcych - ogłosił w czwartek Anzor Musajew, szef Federalnej Służby Nadzoru w Sferze Edukacji i Nauki (Rosobrnadzor), o czym poinformował niezależny od Kremla portal Meduza w oparciu o doniesienia mediów państwowych.

Joe Biden: Putin już zagroził Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji 

20.10.2023 09:09
Jeśli nie powstrzymamy Putina, nie zatrzyma się na Ukrainie. Już zagroził i "przypomniał" Polsce, że jej zachodnie ziemie są "darem" od Rosji - powiedział prezydent USA Joe Biden w orędziu do narodu na temat konieczności dalszej pomocy Ukrainie i Izraelowi. Zapowiedział, że w piątek zwróci się do Kongresu o znaczący pakiet środków dla obu państw.