Redakcja Polska

Ruszył coroczny, 81. już konkurs krakowskich szopek

07.12.2023 13:50
W Krakowie ruszył 81. konkurs krakowskich szopek. Zgodnie z tradycją wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji szopek na Rynku Głównym turystom i mieszkańcom. W tym roku wyjątkowo - bo ze względu na opady śniegu - nie przed pomnikiem Adama Mickiewicza, a pod Sukiennicami.
Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny. (ad)
Co roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny. (ad) PAP/Łukasz Gągulski

Szopki przyszły oglądać tłumy ludzi. Niektórzy przyjechali do Krakowa specjalnie na to wydarzenie. - Nie wiem, czy bardziej podobają mi się szopki ogromne i kolorowe, czy małe i precyzyjnie wykonane - mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.


Posłuchaj
00:26 12698429_1.mp3 "Tak dużej liczby szopek przedstawiających sceny Bożego Narodzenia w otoczeniu krakowskiej architektury nigdy nie widzieliśmy" - przyznaje Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa (IAR)

 

Inna stwierdziła, że "szopki są piękne, jest co oglądać". Dodała, że wraz z grupą znajomych przyjechała specjalnie po to, by obejrzeć konkurs.

Fot.: PAP/Łukasz Gągulski Fot.: PAP/Łukasz Gągulski

Krakowscy szopkarze popisali się rozmachem. Blisko 200 konstrukcji zostało zgłoszonych do 81. Konkursu Szopek Krakowskich. Od rana autorzy przynoszą swoje prace na Rynek Główny. - U samej góry jest Zamek Wawelski, niżej bramy z kratownicami, jeszcze niżej jest grota Bożego Narodzenia i górale, którzy tańczą "zbójnickiego" - wyjaśniał Pawłowi Kaplicy, jeden z twórców szopek.


XIX-wieczny zwyczaj

Zwyczaj budowania i chodzenia z szopkami narodził w XIX wieku wśród murarzy i pracowników budowlanych z okolic Krakowa, którzy w zimie szukali zarobku. Konkurs i wystawa organizowane są od 1937 roku. Tradycja została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.


Fot.: PAP/Łukasz Gągulski Fot.: PAP/Łukasz Gągulski

Motywami, jakie pojawiają się w tym roku na szopkach, to rocznica urodzin Tetmajera, Szymborskiej, ale też Igrzyska Europejskie, które odbyły się w Krakowie latem. Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez jury, które oceniać będzie szopki. Laureatów poznamy w najbliższą niedzielę.


IAR/dad

"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej". Poruszający spektakl o heroicznej postawie polskiej arystokratki

06.12.2023 14:07
"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej" to opowieść o niezłomnym i bezkompromisowym dążeniu prof. Karoliny Lanckorońskiej do odkrycia i upowszechnienia prawdy o wstrząsającej zbrodni – zamordowaniu profesorów lwowskich w 1941 roku.

Mikołajki w Pałacu Prezydenckim. Pierwsza dama świętowała wspólnie z najmłodszymi

06.12.2023 16:52
Z okazji przypadających 6 grudnia mikołajek pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się dziećmi z przedszkoli i szkół w Pałacu Prezydenckim. Była to okazja do przypomnienia tradycji pisania bożonarodzeniowych kartek z życzeniami dla najbliższych - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Tydzień Filmu Polskiego w Macedonii Północnej. Dzieła Skolimowskiego wśród prezentowanych obrazów

07.12.2023 12:47
W Macedonii Północnej rozpoczął się Tydzień Filmu Polskiego. Odbywająca się w Skopje impreza jest przeglądem twórczości Jerzego Skolimowskiego.