Redakcja Polska

Święta Bożego Narodzenia u wiernych prawosławnych w Polsce

07.01.2024 12:45
W niedzielę przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie obchodzą je w Polsce prawosławni.
Audio
  • Zastępca Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego, ksiądz podpułkownik Łukasz Godun powiedział, że Boże Narodzenie to święto rodzinne, które służy pojednaniu [posłuchaj]
Wedle wielu kolęd  w trzech wieżach cerkwi pojawiają się: słońce, księżyc i gwiazda
Wedle wielu kolęd w trzech wieżach cerkwi pojawiają się: słońce, księżyc i gwiazdaShutterstock

Ludzka pycha prowadzi świat na skraj przepaści, narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju i wojen - podkreśla zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Apeluje do wiernych, by byli mocni w wierze, kulturze i obyczajach swego Kościoła.

W niedzielę przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli według tzw. starego stylu. W tym terminie obchodzą je w Polsce prawosławni. Według danych soboru biskupów polskiej Cerkwi, ponad 90 proc. prawosławnych parafii w kraju stosuje w życiu religijnym właśnie kalendarz juliański.

Dzieje się tak zwłaszcza we wschodniej części Polski, w tym w województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych.

Orędzie zwierzchnika Cerkwi w Polsce, skierowane do wiernych i duchowieństwa, opublikowało Radio Orthodoxia, nadająca z Białegostoku (również w internecie) pierwsza w kraju prawosławna rozgłośnia radiowa. Ukazało się ono również na antenie publicznego Radia Białystok. 

W orędziu metropolita Sawa podkreślił, że wcielenie syna Bożego jest podstawą naszej wiary w tajemnicę zbawienia człowieka. Zwrócił jednak uwagę na wiele negatywnych zjawisk pytając, czy "współczesny świat rozumie i doświadcza tej tajemnicy naszej wiary" oraz czy realizuje wezwania do "pokoju, miłości, braterstwa i jedności".

"Odpowiedź brzmi niestety "nie". Dzisiejsza rzeczywistość wygląda całkiem inaczej. Sekularyzacja życia cerkiewnego, upadek odpowiedzialności moralnej poprzez utratę wiary, narody żyją w niepewności jutra, świat jest pełen niepokoju i wojen, naruszony jest porządek społeczny w wielu krajach, naruszone są filary zdrowego, cerkiewnego życia" - wyliczał zwierzchnik Cerkwi w Polsce.

W jego ocenie, wszystko to "przyczynia się do zaciemnienia przeżywania świąt Bożego Narodzenia". "Pycha ludzka prowadzi świat na skraj przepaści" - ostrzega w orędziu, apelując do wiernych, by byli "mocni i wierni w swojej wierze prawosławnej, kulturze i naszych pięknych obyczajach" i przekazywali to młodemu pokoleniu. 

"To my powinniśmy być przykładem dla otaczającej nas świata, bowiem potrzebuje on pomocy w słowie i czynie" - dodał abp Sawa. Składając świąteczne i noworoczne życzenia, życzył zakończenia konfliktów zbrojnych w Ukrainie i Ziemi Świętej i w innych miejscach świata. "Niech 2024 rok będzie błogosławiony Bogiem" - mówił.

Prawosławie jest drugim, co do liczby wiernych, wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 roku przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.

PAP/IAR/ks

Orszaki Trzech Króli w całej Polsce. Są otwarte na wszystkich, także niewierzących

06.01.2024 11:15
Dziś Święto Trzech Króli. To popularna nazwa Uroczystości Objawienia Pańskiego, a jej świętowanie wiąże się z biblijną historią mędrców, którzy przybyli do Betlejem po narodzeniu Jezusa, by oddać Mu pokłon. Scena pokłonu trzech monarchów w ciągu wieków stała się motywem licznych dzieł sztuki oraz inscenizacji teatralnych, także jasełkowych. 

Prawosławni i wierni obrządków wschodnich obchodzą dziś Wigilię świąt Bożego Narodzenia

06.01.2024 15:00
W cerkwiach na środku wystawiona jest ikona Bożego Narodzenia, która ma bogatą symbolikę. Przedstawia grotę, w której jest Jezus Chrystus w żłóbku, Bogurodzica, święty Józef, anioły i pasterze, a także trzej Magowie

Koncert "Kolędy z kresową nutą" w Muzeum Niepodległości w Warszawie

07.01.2024 09:00
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprosiło w Święto Trzech Króli na koncert kolęd. Jak powiedział Lech Majewski, kierownik działu edukacji w muzeum, tym razem były to nieco inne kolędy, bo z kresową nutą.