Redakcja Polska

Koncert "Kolędy z kresową nutą" w Muzeum Niepodległości w Warszawie

07.01.2024 09:00
Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprosiło w Święto Trzech Króli na koncert kolęd. Jak powiedział Lech Majewski, kierownik działu edukacji w muzeum, tym razem były to nieco inne kolędy, bo z kresową nutą.
Barwni kolędnicy we Lwowie
Barwni kolędnicy we LwowieShutterstock

Oprócz znanych kolęd takich, jak "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", były również kolędy pochodzące ze Lwowa, z Wilna. Takie, jak "Wileński anioł" czy "Pastorałka lwowska".

"Usłyszeliśmy także, oprócz kolęd, życzenia przekazane w bałaku, czyli w takiej mowie lwowskiej, z tym przedniojęzykowym ł" - wyjaśnił Lech Majewski.

Wystąpili między innymi Barbara Droździńska, artystka urodzona w polskiej rodzinie w białoruskim Kobryniu i bard Leonid Wołodko.

Organizatorzy zaprosili do udziału w koncercie uczestników Orszaku Trzech Króli, który skończył się tuż przed koncertem.

Do muzeum przyciągnął  także fakt, że po koncercie zorganizowane było oprowadzanie z edukatorką po wystawach "Polonia restituta" i "Z orłem białym przez wieki".


IAR/ho

Słodkie przysmaki od Polek na siedmiu kontynentach

05.01.2024 18:27
Na rodzinne spotkania, święta czy coś słodkiego do popołudniowej kawy. Polki mieszkające na wszystkich kontynentach podzieliły się swoimi przepisami i stworzyły e-book ze słodkimi przysmakami. - W ramach programu "Polki na 7 kontynentach" postanowiłyśmy zrealizować inicjatywę kulinarną. Każda z nas coś gotuje, ma swoje ulubione smaki i potrawy, zatem na początek postanowiłyśmy opracować przepisy na słodko - wyjaśnia Agata Rymut, pomysłodawczyni i koordynatorka e-booka „Wielkie świętowanie z Polkami na 7 kontynentach”.

Orszaki Trzech Króli w całej Polsce. Są otwarte na wszystkich, także niewierzących

06.01.2024 11:15
Dziś Święto Trzech Króli. To popularna nazwa Uroczystości Objawienia Pańskiego, a jej świętowanie wiąże się z biblijną historią mędrców, którzy przybyli do Betlejem po narodzeniu Jezusa, by oddać Mu pokłon. Scena pokłonu trzech monarchów w ciągu wieków stała się motywem licznych dzieł sztuki oraz inscenizacji teatralnych, także jasełkowych. 

Prawosławni i wierni obrządków wschodnich obchodzą dziś Wigilię świąt Bożego Narodzenia

06.01.2024 15:00
W cerkwiach na środku wystawiona jest ikona Bożego Narodzenia, która ma bogatą symbolikę. Przedstawia grotę, w której jest Jezus Chrystus w żłóbku, Bogurodzica, święty Józef, anioły i pasterze, a także trzej Magowie