Redakcja Polska

Rosja wzmacnia represyjne oddziały policyjne na okupowanych terenach

08.01.2024 12:22
Rosja wzmacnia oddziały Rosgwardii na własnym terytorium i oddziały działające na terenach okupowanych. Według ukraińskich serwisów internetowych, w rejonach zajętych przez agresora przebywa około 35 tysięcy dobrze uzbrojonych funkcjonariuszy Rosyjskiej Gwardii Narodowej. Miejscowi dziennikarze nazywają ich "policją okupacyjną".
Rosyjskie oddziały represjonują ludność na okupowanych terenach
Rosyjskie oddziały represjonują ludność na okupowanych terenachShutterstock.com/Vectorkel

Ukraiński kanał telewizyjny Freedom poinformował, że Rosgwardia na terenach okupowanych wyposażona została w wozy bojowe, czołgi i śmigłowce.

Niezależny ekspert wojskowy Jan Matwiejew mówi wprost, że chodzi o zastraszenie Ukraińców mieszkających pod rosyjską okupacją. - Oni wypełniają rolę okupacyjnej policji i zastraszają miejscowych. Pamiętamy, że w pierwszych miesiącach okupacji odbywały się tam demonstracje. Oczywiście teraz nie jest to możliwe, bo dochodzi tam nawet do zabójstw. Zrozumiałym jest, że cywile po prostu się boją, ponieważ żołnierze chodzą z karabinami i bezkarnie mogą robić co chcą - wyjaśnia niezależny ekspert wojskowy.


Jan Matwiejew dodaje, że w samej Rosji wzmocnienie Rosgwardii związane jest z prezydencką kampanią wyborczą i strachem reżimu przed ewentualnymi protestami.


IAR/dad

Aleś Zarembiuk: represyjna polityka Łukaszenki osiągnęła poziom absurdu

06.01.2024 11:30
Więzienie, zwolnienie z pracy, zakaz wyjazdu za granicę. Metody dławienia głosów krytycznych wobec władz na Białorusi obejmują praktycznie wszystkie aspekty życia obywateli – powiedział szef Domu Białoruskiego w Warszawie. 

Korea Północna ponownie ostrzelała sporną granicę morską z Koreą Południową

07.01.2024 14:26
Dowództwo południowokoreańskich sił zbrojnych ostrzegło, że prowokacja ta spotka się z "przemożną reakcją", wezwało też Pjongjang do "zaprzestania działań wojskowych, które prowadzą do wzrostu napięcia w pobliżu granicy"

Sąd Najwyższy USA rozstrzygnie czy Donald Trump może ubiegać się o prezydenturę

07.01.2024 18:00
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych postanowił, że rozpatrzy odwołanie Donalda Trumpa od decyzji Sądu Najwyższego stanu Kolorado o wykluczeniu byłego prezydenta z republikańskich prawyborów i wyborów prezydenckich. Sąd rozstrzygnie w praktyce, czy Trump może ubiegać się o prezydenturę w świetle jego działań podczas szturmu jego sympatyków na Kapitol 6 stycznia 2021 r.