Redakcja Polska

Polski technik wykorzystał sztuczną inteligencję do stworzenia aplikacji dbającej o kręgosłup

14.01.2024 16:20
Cyfrowy asystent, działający jako wtyczka do przeglądarki internetowej, analizuje pozycję ciała osoby korzystającej z komputera i zwraca uwagę na szkodliwe nawyki.
Audio
  • Maciej Jałocha o swojej aplikacji Straighten-Up. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Sztuczna inteligencja nadal będzie się dynamicznie rozwijać w 2024 roku.
Sztuczna inteligencja nadal będzie się dynamicznie rozwijać w 2024 roku.Shutterstock/NicoElNino

Wśród zwycięzców trzeciej edycji corocznego festiwalu AI Global Impact nich znalazł się młody Polak – Maciej Jałocha, ubiegłoroczny absolwent Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie, który opracował Straighten-Up - cyfrowego asystenta, dbającego o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała osoby pracującej przy komputerze. Aplikacja, jako rozszerzenie przeglądarki internetowej, korzystając ze zgromadzonych danych, analizuje pozycję użytkownika i rozmywa lekko obraz, gdy użytkownik przyjmie pozycję szkodliwą dla zdrowia.

Czuję wdzięczność, że moja praca została doceniona po sporym wysiłku, pierwszy raz zostałem tak wyróżniony. Nie spodziewałem się tego. To dodało mi wiary we własne siły i zachęciło do dalszego rozwoju w obszarze AI i kontynuacji pracy nad projektem. Dziękuję też osobom, które mnie wsparły i cieszę się, że mogłem reprezentować Polskę - mówił po zwyciężeniu w konkursie AI Global Impact Maciej Jałocha. 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele nowego pokolenia twórców – przyszli programiści, którzy przy wsparciu specjalistów z branży i liderów akademickich, pracowali nad rozwiązywaniem rzeczywistych problemów za pomocą sztucznej inteligencji (AI). W konkursie AI Creators zrealizowanym w ramach tegorocznego festiwalu wzięli udział uczniowie i studenci z 26 krajów. Program wydarzenia koncentrował się na budowaniu kompetencji cyfrowych wśród uczniów i studentów oraz celebrowaniu innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, które wspierają integrację społeczną, dostępność i odpowiedzialny wpływ.

Z Maciejem Jałochą rozmawiał Przemysław Pawełek.

"AI for Health" - program Google for Startups wspierający polskie innowacyjne firmy

29.11.2023 09:00
Sztuczna inteligencja (AI) oraz technologia systemów uczących się mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki zdrowotnej. Od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób po przyspieszenie rozwoju badań medycznych – startupy wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, by rozwijać potencjał technologii w branży medycznej i tworzyć oraz bezpiecznie wprowadzać różnorodne innowacje.

Unia Europejska chce wzmocnić sektor produkcji półprzewodników

21.12.2023 14:14
Ostatnie lata uzmysłowiły europejskim spółkom i klientom, jak wzrosła ich zależność od azjatyckich dostawców mikroprocesorów. Nowe projekty mają odwrócić ten proces.

Polska innowacyjna aplikacja pomaga ratować życie pacjentów poddanych immunoterapii

13.01.2024 15:05
W sektorze ochrony zdrowia zauważamy coraz szybszy postęp w cyfryzacji. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym lekarze uzyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi wspierających proces podejmowania decyzji, co przekłada się także na skrócenie czasu hospitalizacji, a przez to, oszczędności dla systemu. Takim wsparciem jest pierwsza polska aplikacja "OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii", która pomaga lekarzom w zarzadzaniu działaniami niepożądanymi oraz właściwym ich leczeniu.