Redakcja Polska

"AI for Health" - program Google for Startups wspierający polskie innowacyjne firmy

29.11.2023 09:00
Sztuczna inteligencja (AI) oraz technologia systemów uczących się mogą ulepszyć każdy aspekt działania branży opieki zdrowotnej. Od wsparcia lekarzy we wczesnym wykrywaniu chorób po przyspieszenie rozwoju badań medycznych – startupy wykorzystują AI, aby poprawiać jakość i funkcjonowanie opieki zdrowotnej. Taka współpraca jest niezwykle ważna, by rozwijać potencjał technologii w branży medycznej i tworzyć oraz bezpiecznie wprowadzać różnorodne innowacje.
Audio
  • Magdalena Przylaskowska z Google for Startups o programie "Growth Academy: AI for Health" Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Na świecie opracowywane są regulacje ws. sztucznej inteligencji
Na świecie opracowywane są regulacje ws. sztucznej inteligencjiNicoElNino/shutterstock

Właśnie dla firm działających w tym sektorze uruchomiony został kolejny program Google for Startups - Growth Academy: AI for Health. Ten bezpłatny, hybrydowy program to pierwsza inicjatywa z serii programów Google for Startups Growth Academy, która pomoże startupom w łatwiejszym skalowaniu i wprowadzaniu innowacji z wykorzystaniem AI. Wybrane startupy biorą udział w trwającej trzy miesiące serii warsztatów, aby współpracować z mentorami Google i ekspertami w branży, rozwijać swoje firmy, dzielić się najlepszymi praktykami oraz napędzać odpowiedzialny rozwój rozwiązań AI w branży healthcare. Po zakończeniu programu uczestniczące firmy będą nadal miały wsparcie mentoringowe jako część globalnej społeczności alumnów Google for Startups.

W programie bierze udział trzydzieści startupów, z czego cztery startupy są Polski. Ich rozwiązania wyróżniają się na tle światowej konkurencji, oraz reprezentują innowacje dostosowujące możliwości AI do medycyny w zupełnie inny sposób. Biocam to Kapsułka endoskopowa umożliwiająca zbadanie w czasie rzeczywistym potencjalnych problemów z układem pokarmowym. Labplus proponuje oprogramowanie dla urządzeń medycznych umożliwiające automatyzację analizy badań laboratoryjnych. StethoMe to inteligentny stetoskop dla rodziców, a Talkie.ai to firma ułatwiająca dostęp do opieki zdrowotnej dzięki automatyzacji połączeń telefonicznych z pacjentami – wykorzystująca wirtualnego asystenta opartego na AI. 

Growth Academy: AI for Health oraz Med-PaLM 2 to najnowsze inicjatywy Google w zakresie badań nad rozwiązaniami AI wykorzystywanymi na potrzeby opieki zdrowotnej oraz zwiększania skuteczności, równości, pomocy i bezpieczeństwa dostaw. Od ponad 10 lat Google for Startups współpracuje z założycielami i założycielkami startupów, które używają technologię do rozwiązywania problemów społecznych. Kontynuacja współpracy ma kluczowe znaczenie dla aktywowania korzyści płynących ze sztucznej inteligencji, skoncentrowanej na człowieku, w opiece zdrowotnej i medycynie.

Magdaleną Przylaskowską, z Google for Startups rozmawiał Przemysław Pawełek.

105 lat temu, 28 listopada 1918 roku, Polki otrzymały prawa wyborcze

28.11.2023 12:21
Nadał je Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, dekretem o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który stanowił, że "wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci".

Bardzo wysokie wyniki polskich uczniów w Międzynarodowym Badaniu ICCS 2022

28.11.2023 12:01
Polscy uczniowie znaleźli się w czołówce krajów pod względem wyników badania wiedzy i rozumienia kwestii obywatelskich. Instytut Badań Edukacyjnych przedstawił rezultaty najnowszego Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022. ICCS jest największym badaniem porównawczym dotyczącym edukacji obywatelskiej. Uczestniczą w nim uczniowie ósmych klas, a także ich nauczyciele i dyrektorzy szkół.

Polskie Linie Lotnicze LOT będą częściej latać do Seulu

28.11.2023 14:07
Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały, że wystąpią do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o zwiększenie częstotliwości regularnych rejsów na trasie z Warszawy do stolicy Korei Południowej - Seulu.