Redakcja Polska

Kolejna dotkliwa strata rosyjskiego lotnictwa. Ukraińcy zestrzelili dwa SU-34 warte po 34 miliony dolarów

27.02.2024 14:18
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że we wtorek udało im się zestrzelić dwa rosyjskie bombowce wielozadaniowe Su-34. To kolejne rosyjskie maszyny strącona w ostatnim czasie przez Ukraińców.
Ukraińcy zestrzelili kolejny bombowiec wielozadaniowy SU-34. Wartość jednej takiej maszyny to ok. 34 milionów dolarów.
Ukraińcy zestrzelili kolejny bombowiec wielozadaniowy SU-34. Wartość jednej takiej maszyny to ok. 34 milionów dolarów.Shutterstock/Mikhail Syritsa

Jak poinformowały ukraińskie siły powietrzne, pierwszy rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny udało się strącić na kierunku wschodnim. Jak podkreślał rzecznik sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, była to już ósma maszyna, którą w ciągu ostatnich 10 dni stracili Rosjanie. Jak dodał, bombowce Su-34 są przede wszystkim używane do zrzucania kierowanych szybujących bomb lotniczych, którymi Rosjanie intensywnie atakują ukraińskie pozycje, a myśliwce Su - 35 ochraniają te bombowce. Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych zaznaczył, że samoloty te trafiają w zasięg działania ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej, które - choć nieliczne - jeśli użyte umiejętnie przynoszą efekty.

Niedługo po tej informacji na oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych ukraińskich sił powietrznych pojawiła się informacja o strąceniu kolejnej takiej maszyny. 

 

Oprócz Su-34 i Su-35 Ukraińcom w zeszły piątek udało się strącić rosyjski samolot zwiadowczy A-50 - jedną z najcenniejszych rosyjskich maszyn.

Rosyjskie A-50 nie startują

Z kolei jak poinformował we wtorek rzecznik sił powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat. Po zestrzeleniu 23 lutego nad Morzem Azowskim drugiego rosyjskiego samolotu wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50, Rosja nie używała takich maszyn już od kilku dni.

- Zmniejszyła się (skala) wykorzystania (przez wroga) samolotów A-50. Brakuje ich od kilku dni. (...) (Rosjanie) mają niewiele tego specjalnego sprzętu na służbie. Jeden z nich został uszkodzony na Białorusi. Nie wiem, jak go odrestaurowali. Może wzięli części zamienne z innego i dostarczyli je w ramach darowizny, co jest powszechną praktyką na całym świecie- skomentował Ihnat.

- Jeśli chodzi o te dwa zniszczone (A-50 - przyp.red.), wróg już się zastanowił, czy warto dalej ryzykować, używając samolotów wykrywających radary dalekiego zasięgu. Te samoloty muszą też latać bliżej, aby "zajrzeć" na terytorium naszego kraju - zauważył pułkownik.

23 lutego strącenie rosyjskiego samolotu A-50, przeznaczonego do wykrywania radarowego dalekiego zasięgu, potwierdził dowódca ukraińskich sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. O zestrzeleniu A-50 Ukraińcy poinformowali też w połowie stycznia. Wtedy samolot spadł do Morza Azowskiego. Rosja nie przyznała się do straty maszyny.

Mniej niż 10 samolotów A-50 

Rosyjskim siłom powietrznym pozostało mniej niż 10 samolotów wczesnego ostrzegania A-50 - powiadomił przed kilkoma dniami ukraiński portal Donbas.Realii. "Minus jeszcze jeden Su-34 na kierunku wschodnim! Wczoraj rosyjskim pilotom udało się uniknąć naszych rakiet, ale nie zawsze tak będzie!" - napisał we wtorek generał Mykoła Ołeszczuk.

W ciągu ostatnich 10 dni lotnictwo wojskowe Ukrainy zestrzeliło osiem rosyjskich myśliwców, w tym pięć Su-34 i trzy Su-35.


IAR/dad

Żołnierze WOT szkolili się z amerykańskimi komandosami

26.02.2024 14:57
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli wspólnie z amerykańskimi kolegami ze 101. Ariborne Division. Szkolili się m.in. z poruszania w terenie leśnym i zurbanizowanym.

Domy pogrzebowe w Rosji odmawiają organizacji pogrzebu Nawalnego. W tle obawy o masowe protesty

27.02.2024 11:37
Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta - powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie "Możem Objasnit".

Szwedzi w Sojuszu. Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

27.02.2024 13:09
Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.