Redakcja Polska

Do Polski wróci 11 naukowców w ramach programu Polskie Powroty

03.04.2024 12:43
Jedenastu polskich naukowców i naukowczyń, prowadzących swoje badania w prestiżowych uczelniach zagranicznych, wróci do Polski. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej przyznała granty w programie "Polskie Powroty". Program umożliwia powrót do kraju wyróżniającym się młodym naukowcom polskiego pochodzenia.
Naukowcy przy pracy (zdjęcie ilustracyjne)
Naukowcy przy pracy (zdjęcie ilustracyjne)Matej Kastelic/Shutterstock

Laureaci to przedstawiciele między innymi inżynierii materiałowej, nauk fizycznych, historii i archeologii, psychologii oraz medycyny. W tegorocznej odsłonie programu jest trzech naukowców ze Stanów Zjednoczonych, dwóch z Wielkiej Brytanii, dwóch z Niemiec, dwóch ze Szwajcarii oraz po jednym z Francji i Rumunii. Ośrodki, które reprezentują, to między innymi Uniwersytet Oxfordzki, Uniwersytet w Starsburgu, Empa Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology.

Dyrektor NAWA Dawid Kostecki mówi, że część naukowców korzystających z programu "Polskie Powroty" później ubiega się o prestiżowe granty Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych ERC. - Program Polskie Powroty jest bardzo często forpocztą do ubiegania się o granty ERC. Dotychczas dzięki temu programowi oraz wsparciu udało się czterem naukowcom uzyskać prestiżowy grant ERC - mówi dyrektor NAWA.

Pierwsi laureaci programu przyjadą do Polski jeszcze przed wakacjami.

To siódma odsłona programu "Polskie Powroty". W sześciu poprzednich skorzystało z niego 71 badaczy, którzy prowadzą projekty w 28 polskich uczelniach i instytutach badawczych. Najwięcej polskich naukowców, którzy wrócili do kraju, pracowało w ośrodkach badawczych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

IAR/dad

Bliski Wschód atrakcyjnym kierunkiem współpracy dla Agencji Rozwoju Pomorza

02.04.2024 16:43
Spółka Samorządu Województwa Pomorskiego pracuje nad ułatwianiem mniejszym spółkom aktywności na międzynarodowym rynku, a państwa Półwyspu Arabskiego to partnerzy stwarzający ciekawe możliwości.

Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji

02.04.2024 19:43
Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji. Eksperci Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika zajmą się między innymi obrazami w najstarszej polskiej parafii poza granicami kraju, czyli w kościele świętego Stanisława w Rzymie. To miejsce od XVI wieku zrzeszające Polonię przybywającą lub mieszkającą w Wiecznym Mieście.

Za kilkanaście dni popłyną do Polski pieniądze z KPO. Chodzi o miliardy euro

04.04.2024 15:00
Za kilkanaście dni popłyną do Polski pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Były one zablokowane przez kilka lat z powodu zarzutów Komisji Europejskiej dotyczących braku niezależności sądownictwa. Bruksela zmieniła zdanie po przygotowaniu przez obecny rząd reform sądownictwa.